Vyháníme malého čerta, kterého známe od dob husitů, velkým ďáblem, kterého neznáme. Takto brněnský myslivec Bohumil Straka kritizuje snahu Evropské komise plošně zakázat v unii olověné střelivo a rybářská olůvka. Proti jsou i další myslivci a rybáři v kraji. Také poslanci.

Ilustrační foto
Zkrášlí těžbou zničený kopec Réna. Patnáctiletý spor je u konce

Evropská komise však v červenci požádala Evropskou agenturu pro chemické látky, aby vypracovala studii o dopadech úplného zákazu olověných střel i rybářských olůvek. Upozorňuje na negativní vliv olova na životní prostředí. Podle myslivce Straky případný zákaz způsobí snížení bezpečnosti střeliva. Náhražky jako ocel jsou totiž tvrdší a více se odráží. „Přibude zranění i smrtelných. Střílíme z posedu do země, aby byla střelba bezpečná. Může se zranit i střelec. S ocelovými broky už jsou zkušenosti, odráží se i od vodní hladiny,“ uvedl Straka.

Jako další problém označil vyšší cenu nábojů u případné náhražky. „Devítimilimetrový náboj stojí zhruba pět korun, bezolovnatý kolem pětadvaceti korun,“ porovnal Straka. Vhodná alternativa podle něj neexistuje.

Václav Havel.
Lidé v Brně a na Brněnsku nejvíce vzpomínají na Václava Havla

Podle myslivce Kamila Raboně ze Znojemska je navíc účinek ocelových broků mnohem menší, než u olova. „Jde nám především o to, aby zvěř co nejméně trpěla,“ zmínil. Ocelové broky podle něj tolik nepoškodí tkáň.

Nyní platí zákaz použití olověných střel pouze na vodní ptactvo v mokřadech.

Případný zákaz olova se nelíbí ani rybářům. „Je to kravina. Olovo je toxické, jen když se odlévá. Rybářská olůvka existují odjakživa a nikdy s nimi problém nebyl,“ řekl předseda hodonínského rybářského spolku Richard Werner.

Brno 4.10.2019 - oslavy 155 let brněnských profesionálních hasičů
Hasiči slavili 155 let od svého vzniku. Slib složilo padesát nových členů

Rybář Petr Švec z Podivína na Břeclavsku sdělil, že olovo má dobré vlastnosti. „Například ocelové broky jsou tvrdé, olovo je měkké, takže vlasec tolik neničí. Olůvka používáme opakovaně a je výhoda, že nerezaví,“ uvedl.

Proti plošnému zákazu používání olova je také ministerstvo životního prostředí. „Je potřeba zvážit mnoho aspektů takového zákazu, například, zda případné náhražky za olovo nebudou mít ještě závažnější dopady do životního prostředí. Bez seriózních studií nelze absolutně plošný zákaz podpořit,“ sdělila mluvčí rezortu Petra Roubíčková.

Ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.
Hvězdárnu a planetárium Brno povede dál ředitel Dušek

Straka s kolegy vytvořil petici, která se týká i protestu proti zákazu olověného střeliva. Podepsali ji všichni nejvyšší ústavní činitelé.