Podle kuřimské městské vyhlášky hrozí za její porušení pokuta až dvě stě tisíc korun. Čerstvě potrestaný viník ovšem musí zaplatit jen několik tisíc. „Pokuta zřejmě hrozí dalším třem až čtyřem lidem. Záleží ovšem na tom, jestli se podaří dostatečně prokázat, že nařízení města porušili," řekl starosta Kuřimi Drago Sukalovský.
Při usvědčování podle něj hodně záleží na svědectví lidí, které prodejci oslovili. S tím mají zkušenost třeba i v Podolí. „Podobný případ jsme u nás řešili naposledy loni. Tehdy se na obecní úřad obrátili někteří místní a my jsme prodejce upozornili. Většinou to nerespektovali, a tak jsme na ně zavolali policii," připomněl podolský starosta Vítězslav Eliáš.
Podle policistů jsou podobné případy spíše ojedinělé. „K nahlášeným podomním prodejcům vyjíždíme jen zřídka. Většinou totiž respektují vyhlášku obce, která podomní prodej zakazuje," poznamenal policejní mluvčí Bohumil Malášek.
V Pohořelicích v podobných případech spolupracují s městskou policií. „Strážníci potom prodejce vyvedou za hranice města, kde už vyhláška neplatí," upřesnil starosta města Josef Svoboda. S nelegálním podomním prodejem se tam setkávají jen několikrát do roka.
Kuřimským případem se po upozornění začala zabývat i společnost Bohemia Energy. Podle jejího šetření se jejich zaměstnanec provinil i proti etickým zásadám společnosti. Potrestaný prodejce už proto u firmy nepracuje. „Součástí etického kodexu je také nařízení o striktním dodržování a respektování místních nařízení platných v jednotlivých obcích, včetně zákazu podomního prodeje. Naše šetření prokázalo, že obchodní zástupce nařízení porušil, a proto jsme s ním okamžitě ukončili spolupráci," uvedla mluvčí společnosti Alžběta Šťastná.
U dalších čtyř prodejců se podle ní porušení etických zásad nepotvrdilo a ve společnosti pracují dál.
Městská či obecní vyhláška však někdy nemusí být dostačující. „Důležité je prodejce nikdy nepouštět do bytu nebo domu. Jakmile to totiž člověk udělá, je to posuzované jako pozvání. Vyhlášky totiž většinou řeší jen neohlášený prodej," vysvětlila Gerta Mazalová ze Sdružení ochrany spotřebitelů.
Nejvíce ohrožení jsou podle ní staří lidé. „Obraceli se na nás i takoví, kteří prodejcům podepsali plnou moc. Kvůli tomu přišli o mnohonásobně více peněz," zdůraznila. Důležité podle ní je nelegální prodejce co nejdříve nahlásit na radnici nebo přímo policii.
V Kuřimi dokonce zaznamenali, že se prodejci vydávali za zástupce prověřených firem jako RWE nebo E.ON. „Pod různými smyšlenkami také tajili skutečné nové dodavatele a tvrdili, že podpisem smlouvy lidé dodavatele nezmění, jen se jim elektřina zlevní," doplnil Sukalovský.