V dalších patnácti minutách ho následuje osm dalších. Vyplynulo to z průzkumu, který včera dopoledne v městské části udělala redakce Brněnského deníku Rovnosti. Místo objížďky po Teyschlově a Vejrostově ulici řidiči volí cestu, kde už zhruba měsíc riskují pokutu od strážníků.
Právě neukáznění řidiči přitom podle bystrcké radnice obyvatelům vadili. Na magistrátu a vedení městské části si vymohli značky. „Lidé si často stěžovali, že tam řidiči jezdili rychle a ohrožovali chodce. Vzhledem k tomu, že tam nebyl ani chodník, zajistili jsme aspoň provizorní cestu z dlaždic,“ řekla vedoucí odboru dopravy a životního prostředí bystrcké radnice Eva Kubátová.
Chodník nestačil
Ani potom však podle Kubátové problémy nepřestaly. Dlaždicový chodník je totiž velmi úzký a pokud se na něm potkají třeba dvě matky s kočárky, vyhýbají se jen s velkými obtížemi. Jedna z nich na silnici stejně musí. „Ani nová cesta příliš nepomohla a lidé si stěžovali dál. Nakonec jsme se na radnici shodli, že nejlepší bude omezení provozu,“ dodala vedoucí.
Lidé mají na zákaz průjezdu různý názor. Zatímco jedni značky přivítali, druhým se nelíbí. „Dát tam zákaz vjezdu! Lidi tam opravdu jezdí s prominutím jako prasata,“ vyzýval například v diskuze na internetové verzi magazínu Bystrčník čtenář s přezdívkou Carlos.
Opačně vidí situaci čtyřiadvacetiletý Václav Jelínek. „Dávat na takové místo značku Průjezd zakázán považuju za zbytečné omezování řidičů. Ti tam stejně musejí jezdit pomalu, protože kvůli šířce silnice se tam prostě rychle jet nedá. Cesta má přece sloužit lidem. K tomu, aby je dovedla k cíli,“ prohlásil.
Smířlivější je jedenatřicetiletý Martin Moric. „Zákaz mi vadí, protože jsem tu cestu používal. Ale s objížďkou jsem se už smířil. Silnice je tam dost úzká. Několikrát se mi stalo, že jsem se musel vyhýbat s dalším autem, jehož řidič jel dost neohleduplně,“ popsal své zkušenosti.
Podstatně ostřeji se proti zákazu postavila dvaatřicetiletá Jana Nováková. „Vždycky jsem tam jezdila. A přes zákaz jezdit budu. Nevím, proč bych kvůli těm několika metrům měla objíždět půlku sídliště,“ uvedla rozzlobeně.
Podle ní zastupitelé udělají lépe, když silnici nechají opravit, nebo rovnou rozšířit. „Vím, že na to asi nebudou peníze. Ale je to nejlepší řešení. Vždyť zákaz stejně nikdo moc nedodržuje,“ dodala.
Namátkové hlídky
Její slova potvrdila mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. „Je pravda, že řidiči zákaz průjezdu moc nerespektují. Přibližně dvakrát týdně tak na místo posíláme namátkově hlídku, aby situaci zkontrolovala,“ konstatovala mluvčí. Podle ní strážníci téměř vždy přistihnou někoho, kdo se pokouší zákaz projet.
Strážníci mohou řidiči dát pokutu až dva tisíce korun. Kapitančiková ale uvedla, že se zatím snaží být shovívavější. „Vždy záleží na konkrétním případu. Strážníci se pokusí s řidičem domluvit. Posoudí i to, jestli jej tam třeba nechytili opakovaně, nebo jak se při přistižení chová,“ řekla Kapitančiková. Podle ní se tak většinou nestane, že hříšník na Kamechách zaplatí hned nejvyšší možnou pokutu.
Kapitančiková však pohrozila, že strážníci budou nekompromisnější, pokud budou řidiči zákaz dál ignorovat. „Počkáme několik týdnů a uvidíme. V případě dalšího porušování předpisů ale přitvrdíme,“ varovala řidiče.
I přes protesty mnoha lidí neuvažuje vedení bystrcké radnice o odstranění značek. „Oficiálně jsme zatím žádnou stížnost nedostali. Vím, že se nějaké nesouhlasné příspěvky objevily v internetové diskusi magazínu Bystrčník. Ale na radnici nikdo nenapsal ani nezavolal. Naopak se ozvalo už několik lidí, že jsou se zákazem spokojení,“ konstatovala Kubátová.
MAREK LAJTKEP