Domluvě dosud nepomohla ani změna vlastníka nádraží, ke které došlo na konci loňského roku. Majitelem Zvonařky je od té doby společnost EP Real Estate patřící do Energetického a průmyslového holdingu miliardáře Daniela Křetínského.

Vyjednávaná nová smlouva je podle dopravce nevyvážená a jednostranná v jeho neprospěch. „Oproti návrhům předchozího vedení se nám podařilo dosáhnout dílčích změn, to ano. Například ve splatnostech faktur, ale pokud jde o zanesení rovnocenných podmínek mezi dopravcem a provozovatelem, o ničem takovém nechtějí slyšet. Bojí se, že bychom je proti nim po zkušenosti z předešlých dvou let, mohli po právu uplatnit. Zároveň by se ale ukázalo, že jediné, za co dopravci platí, je právě ono vpuštění k zastávce, kam musíte přijet ze zákona," řekl majitel dopravce Karel Bílý.

Elektrobus Sor NS 12 testuje brněnský dopravní podnik v ulicích Brna.
Elekrobus v Brně? Spokojenost s technickými detaily, ale vadí krátká výdrž

Jednání o nové smlouvě začala v únoru, nevedla ale k výsledku. „Poté, co však ani po dvou měsících jednání a urgencí z naší strany není dohoda s United Buses realizovatelná, byli jsme nuceni zavést opatření, kdy umožníme vjezd pouze smluvním dopravcům. Na tento stav jsme je od počátku upozornili. Situace, kdy nádraží užívají subjekty, které dlouhodobě neplatí za vjezdy, totiž není nadále udržitelná," reagovali za provozovatele Jiří Večeřa a Jakub Dvonč.

Za každý vjezd na Zvonařku má United Buses podle svých slov zaplatit 218 korun bez daně, což je výrazně víc, než provozovatel účtuje regionálním spojům. V jejich případě poplatky nepřesahují sto korun. Podle provozovatele je ale pro dálkové spoje poplatek 180 korun, pro jednotlivé druhy dopravy dosahuje stejné výše. United Buses provozuje dálkové linky, v tomto ohledu je největším dopravcem vyjíždějícím ze Zvonařky.

Provizorní zastávka

Jeho cestující musí využít provizorní zastávku na rohu Trnité a Rosické ulice blízko vjezdu na nádraží. Tímto krokem ale dopravce porušuje udělenou licenci, protože úpravu zastávek spojů musí schválit krajský úřad.

Přímo na Zvonařce se v pondělí ráno sporem zabývali brněnští strážníci, na které se obrátil dopravce. Kromě vysvětlení z jeho strany si poslechli i verzi provozovatele nádraží, od něhož si vyžádali dokumentaci k nastalé situaci. „Ukázal nám také povolení k umístěné dopravní značce, která povoluje vjezd na nádraží pouze smluvním dopravcům. Ze strany provozovatele jsme proto v danou chvíli neshledali protiprávní jednání, obchodní nesrovnalosti si musí oba zainteresovaní společně dojednat," řekla mluvčí městské policie Markéta Skřivánková.

Brněnský ústřední hřbitov
Pohřby v Brně: vedou kremace s obřadem. Přítomnost kněze chce jen 17% lidí

Smlouva mezi dopravcem a provozovatelem chybí od loňského června, kdy nebyl prodloužen tehdejší dvouměsíční kontrakt. Součástí jednání o nové byla i snaha o narovnání vztahů. Podle provozovatele totiž dluží United Buses na neuhrazených poplatcích za poslední dva roky v souhrnu přes milion korun. Bílý tvrdí, že z finálního stanoviska provozovatele vyplynulo, že jim odpustí polovinu sankčních faktur a umožní vjezd na nádraží pouze v případě, když podepíšou smlouvu. „Tento nátlak z jeho strany považujeme za nepřípustný a odmítáme se tomu jakkoli podvolit," prohlásil Bílý.

Bez smlouvy ale provozovatel autobusy dopravce už na nádraží nepustí. Jako vlastník podle Večeři s Dvončem nemají povinnost umožnit tam přístup komukoli, i když má licenci a jízdní řád zahrnující zastávku na Zvonařce. „Za situace, kdy jakákoli kompromisní dohoda s United Buses není možná, jsme povinni postupovat s péčí řádného hospodáře a veškeré své nezaplacené pohledávky vymáhat dostupnými právními cestami," upozornili Večeřa s Dvončem.

Dva roky na lince

United Buses provozuje zhruba dva roky linku mezi Brnem a Českými Budějovicemi. Asi čtyřicet let jezdily na stejné trase autobusy Tourbusu, která je personálně spojená s ČSAD Brno holding. Dopravce předloni v březnu provoz na tři měsíce přerušil. Právě po obnovení jeho spojů začal doteď trvající spor. United Buses se staly konkurentem Tourbusu.

Výstava Tutanchamon jeho hrobka a poklady se otevírá na brněnském výstavišti.
V Brně jako Indiana Jones: výstava Tutanchamon poodhalí tajemství faraonů

Z United Buses si potom u provozovatele nádraží stěžovali hlavně na umístění nástupiště 48. Mnozí cestující jej dlouho hledali s velkými obtížemi, protože se nachází na samém okraji Zvonařky mimo ostatní stanoviště. „Je to jak nástupiště devět a tři čtvrtě z Harryho Pottera. Najdou ho jen zasvěcení,“ svěřil se před časem třeba Dušan Blahota.