Zase nám vykvetla. Takto si asi povzdechnou všichni milovníci Brněnské přehrady. Každý, kdo se tam nyní vykoupe, poruší čerstvý zákaz hygieniků.

Podle středečního měření totiž vyplývá, že sinicím se v horku dobře dařilo. „Voda je ve špatném stavu. Množství sinic v přehradě již překročilo limity. V pátek vyvěsíme cedule se zákazem koupání kolem celé přehrady,“ potvrdil hygienik Miroslav Staněk.

Lidé, kteří se v přehradě vykoupou, tak vážně riskují především své zdraví. To potvrzuje i odborník na sinice Blahoslav Maršálek.

„V přehradě se objevil takzvaný snopečkový typ sinice, která se podobá kouskům trávy. Ty negativně působí především na embrio a imunitní systém, způsobují alergie,“ varoval cyanobaterolog Maršálek.

Hygienici tak apelují na vodomily. Riskování a koupání v přehradě nemá cenu.

„V žádném případě bych se v přehradě nekoupal. Obzvláště děti, starší lidem a těhotné ženy se musí vodě vyvarovat,“ upozornil Maršálek.

Brněnská přehrada se řadí mezi nádrže s největšími problémy se sinicemi. To si uvědomují i někteří lidé.

 

Nechtějí riskovat

 

„Nechci riskovat kožní problémy. Raději si zaplatím vstup na některé z koupališť,“ řekl například Tomáš Petr.

Vodě v přehradě nevěří ani Tereza Lišková. Odrazuje ji zelená voda i zdravotní riziko.

„Na přehradu bych nešla, už té vodě nevěřím. Navíc se říká, že to žere i paluby parníků,“ vtipkuje Lišková. Kvůli koupání v přírodních vodách musela několikrát k lékaři.