Vymysleli ho vědci z Vysokého učení technického. Kromě optického kabelu, jakým například vede internet, je potřeba ještě monitorovací zařízení. Kabel je zakopaný v zemi. Pokud přes něj nebo v jeho okolí někdo projde, vibrace z pohybu ovlivní pulz v kabelu. „Víme, jak dlouho trvá pulzu projít kabelem. Vibrace tuto odezvu změní a pomocí relativně jednoduchého vzorce dokážeme zjistit, kde se tak stalo," vysvětlil princip Vít Novotný z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně, který se na novém řešení ostrahy spolu s dalšími devíti akademiky podílel. Zařízení zvládne také rozlišit, jestli se v okolí kabelu prošel člověk, zvíře nebo projelo auto.
Na projektu ovšem nepracovali jen vědci z Brna, podílela se na něm i jihlavská firma Optokon, která se věnuje právě optickým kabelům. „Máme už i plány na komerční využití tohoto neviditelného plotu, ale protože jde o špičkovou a citlivou technologii, nechci víc prozrazovat," uvedl za firmu František John.
Jak brněnský vynález funguje• Hlídací systém se skládá z optického kabelu, který je zakopaný v zemi, a monitorovacího zařízení.
• Pokud přes kabel nebo v jeho okolí někdo projde, vibrace z pohybu ovlivní pulz v kabelu.
• Zařízení také zvládne rozlišit, jestli se v okolí kabelu prošel člověk, zvíře nebo projela nějaká technika.
Jedním z možných využití má být podle autorů hlídání státní hranice nebo sledování staveb, jako jsou plynovody, ropovody nebo železnice. Současný systém je připravený na stokilometrovou oblast s přesností určení narušení na sto metrů.
Cizinecká policie, která má sledování státní hranice na starost, už nyní techniku ke střežení využívá. „Hranici chráníme namátkovými kontrolami na hraničních přechodech. Monitorujeme také takzvanou zelenou hranici, ale ani tam ji nestřežíme trvale a všude," vysvětlila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
Kvůli členství v schengenském prostoru a zachování volného pohybu osob nesmí totiž hranici hlídat nepřetržitě a všude, ale jen ve výjimečných případech a dočasně. Kromě hlídek k tomu používají například drony nebo kamerové systémy. „Výjimkou ovšem není ani technika, jako jsou detektory tlukotu srdce," doplnila mluvčí Rendlová.
Jestli systém policie k hlídání hranice použije, není podle Rendlové jasné. Za nevýhodu totiž považuje fakt, že neviditelný plot nedokáže rozlišit mezi lidmi, kteří hranici překročit smí, a těmi, co povolení nemají.
Výzkumníci nyní plot testují na trase mezi Jihlavou a Znojmem v hloubce jeden a půl metru.