Firmy se mohou hlásit o zakázku na stavbu multifunkční haly na brněnském výstavišti. Brno společně se třemi městskými společnostmi vypsalo výběrové řízení. Náklady předpokládá ve výši čtyř miliard korun bez daně. Deníku Rovnost informaci o zakázce na zhotovitele potvrdila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Zájemci se mohou o zakázku ucházet do 18. února. V ten den má dojít k otevření obálek s nabídkami. Společně s městem jsou zadavateli firmy Arena Brno, Brněnské komunikace a Teplárny Brno.

Výstavba arény má trvat třicet měsíců. Součástí zakázky je také úprava okolních ploch, která zahrne také vybudování inženýrských sítí.

Představitelé města k vypsání výběrového řízení přistoupili navzdory tomu, že pro stavbu nemají zajištěné peníze. Dosud stále čekají na rozhodnutí Národní sportovní agentury u žádosti o třistamilionovou dotaci.

Jistou má Brno miliardu z úvěru od Českomoravské záruční a rozvojové banky, od Jihomoravského kraje pak nejméně dvě stě milionů. O dalším miliardovém úvěru jednají zástupci města s Národním rozvojovým fondem. „Pokud nezajistíme financování z cizích zdrojů, budeme muset zbývající částku, ať už bude jakákoliv, uhradit z rozpočtu města," řekla Vaňková.

Multifunkční hala pojme při koncertech až 13 300 návštěvníků. Na hokejové zápasy tam může zamířit 12 714 diváků. Kromě sportu a kultury nabídne využití i třeba pro kongresy a konference. Aréna se stane domovským stánkem hokejové Komety.

Kromě zakázky na výstavbu haly vypsalo Brno s městskými firmami ve stejný den i výběrové řízení na správce stavby. Nabídky mohou zájemci podávat do 28. ledna, kdy se zároveň mají otevírat obálky.

Vybraný správce stavby bude své služby městu poskytovat po celou dobu výstavby. „Zatím je předčasné vyčíslit, na kolik tato zakázka vyjde, nicméně odhad je okolo devadesáti milionů korun,“ upřesnil brněnský radní a předseda představenstva městské společnosti Arena Brno Petr Kratochvíl.