„Dnes se sejdu s koaličními partnery. Budu na jednotlivé členy apelovat, aby se pokusili ovlivnit poslance z jejich stran a ti tak pomohli převést nemocnici pod Brno,“ prohlásil v pondělí brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Začne tak boj o poslanecké hlasy.
S poslancem Ondřejem Liškou ze Strany zelených se sejde náměstek primátora Martin Ander, s poslanci KDU ČSL zase náměstkyně Barbora Javorová.
„Pokud jsou poslanci z Brna měli by se pokusit zrušení nemocnice zabránit. Zachování nemocnice v centru je totiž pro město i kraj velmi důležité,“ vyzvala své spolustraníky k podpoře zákona Javorová. Lidovci ale nejsou jednotní. Za plán ministra Tomáše Julínka se postavil i hejtman jihomoravského kraje Stanislav Juránek (KDU – ČSL). „Žádné město ani kraj v této zemi nemůže spravovat úrazovou nemocnici. Používají se tam nejdražší přístroje. Důležité je i zachování špičkového týmu. A na to město ani kraj nebude mít v žádném případě peníze,“ zdůraznil postoj jihomoravského kraje Juránek.
Podobně mluví i poslanci Ladislav Šuster a Milan Šimonovský. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt už před několika týdny označil sociálně demokratický návrh za politický populismus a laciné gesto. Rozhodnutí ministerstva se podle něj nezmění.
„Více než padesát tisíc podpisů na petici dokazuje, že občané požadují zachování nemocnice ve stávající poloze. Přístup ministra Julínka je velmi zvláštní. Pokud si pan ministr myslí, že tomuto zákonu uteče, když prvního března spojí nemocnici s fakultní nemocnicí, pak se velice mýlí,“ tvrdě vystoupil proti ministrovi šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
Se záměrem ministra nesouhlasí ani odboráři z úrazové nemocnice. „Doufám, že se tento týden sejdeme s primátorem Romanem Onderkou. Chceme poukázat na protiprávní kroky ministerstva,“ řekla odborářka Lenka Doležalová. Již v minulosti odboráři poukázali na to, že ministr převedením úrazovky pod fakultní nemocnici porušuje zákony. Ministerstvo ale jejich výstupy označilo za nesmyslné.