Iniciativa je však teprve v počátcích. „Nejdříve musí město Brno rodiny někde ubytovat a pomoci jim s vyřízením základních potřeb. Poté jsme však připraveni žáky přijmout,“ potvrdila včera ředitelka základní školy na Bakalově nábřeží Yveta Gašparcová.

Podle ní by se mohli zařadit minimálně dvě ukrajinské děti do každého ročníku. Pomoci chtějí i další školy na jižní Moravě. Zjišťují vývoj situace. „Nyní čekáme, jaká bude realita. Máme vůli pomáhat, ale zatím je veškerá iniciativa teprve na začátku. Počátkem týdne budeme mít schůzku se zástupci kraje,“ reagovala na dotaz Deníku Rovnost mluvčí radnice v Blansku Pavla Komárková.

Podobně opatrní jsou zatím i ve Znojmě. „Projednali jsme konkrétní pomoc, máme vytipované prostory a hledáme učitele, kteří by mohli ukrajinské děti učit,“ okomentovala současný stav mluvčí města Soňa Bystřická. Nyní podle ní záleží na postoji státu.

Na vyjádření ministerstva školství čeká také Jihomoravský kraj. Poté se jeho představitelé domluví na dalších společných krocích. „Je otázkou dnů, než se k nám dostane rozhodnutí státu, následně podle jeho znění začneme jednat,“ konstatovala mluvčí kraje Alena Knotková.