Jak už Brněnský deník Rovnost dříve upozornil, stojanů pro kola je dlouhodobě nedostatek. V centru města jich nyní roste další padesátka, i to je podle cyklistů pořád málo. „Počet stání pro kola je naprosto nedostačující. Je to vlastně k smíchu. Chybí hlavně před úřady a jinými institucemi,“ zhodnotil Martin Špaček ze spolku Brno na kole. Zdůraznil přitom, že cyklistů stále přibývá.

Čtyřicet nových stání pro kola je přitom nyní třeba na náměstí Svobody. „Odbor dopravy brněnského magistrátu nechal zpracovat studii, podle které stojany umisťuje na vytipovaná místa,“ sdělil mluvčí radnice Filip Poňuchálek. 

Větší počet stojanů pro kola mezi Brňany zatím nebudí pozornost ani negativní reakce. Podle těch, které redaktoři Rovnosti oslovili, nenarušuje vzhled města. „Každý pozná, že jde o stojany, které jsou potřeba. Naopak se mi líbí, že se lidé po Brně dopravují na dvou kolech a šetří tak přírodu i provoz,“ řekla Eva Veselá.

Zaměstnanci Brněnských komunikací v těchto dnech namontují nové stojany i u Polikliniky Bílý dům, před fakultou sociálních studií v Joštově ulici, v Jánské ulici u Alfa pasáže, na Jakubském náměstí a na Malinovského náměstí. „Na letošní rozšiřování kapacit stání pro kola máme z městského rozpočtu milion korun,“ uvedla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. 

V loňském roce představitelé města přidali stojany také před Hlavním nádražím.

Nové stojany⋅ Bílý dům (Atlas): 20 parkovacích míst pro kola
⋅ Malinovského náměstí: 8 nových stání
⋅ Jánská (Alfa pasáž): 8 míst
⋅ Joštova: 18 nových míst
⋅ Jakubské náměstí: 12 nových míst

ELIŠKA KOUKALOVÁ