Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodní uzel byl původně pod Petrovem

Brno - Vodárna, vodojem a stovky metrů potrubí. Dlouhou cestu musela urazit voda, než se dostala z řeky Svratky do brněnských kašen.

17.12.2007
SDÍLEJ:

Místo vodárny jsou v Kopečné ulici už více než sto let lázně.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Vodárna stávala až do počátku dvacátého století pod Petrovem, v Kopečné ulici. Voda do ní proudila kamenným potrubím ze Svratky odněkud z míst za dnešním výstavištěm. Z vodárny se přečerpávala do vodojemu, který byl v dnešních Denisových sadech. Odtud pak voda samospádem tekla do kašny na Horním, dnešním Zelném, trhu a snad i do kašny na Dolním trhu, dnes náměstí Svobody.

Historie prvního brněnského vodovodu je skoro tak dlouhá, jako byla cesta, kterou voda musela urazit. „Na počátku patnáctého století se městští radní rozhodli vybudovat vodovod. Důvodem bylo znečištění soukromých studní a nedostatek vody ve městě,“ uvedl archeolog Petr Polánka z Archai Brno. V bezprostřední blízkosti studní totiž často byly i jímky na odpad. Z nich prosakovaly nečistoty do spodních vod, a následkem toho se pak Brnem lehce šířily infekční nemoci.

Budování vodojemu zaznamenala archivářka Hana Jordánková z Archivu města Brna. „Na konci roku 1415 uzavřeli představitelé Brna dohodu s Prokopem z Písku a Václavem Házem, že zajistí na vlastní náklady výstavbu vodovodu ze Svratky,“ popsala počátky stavby Jordánková. Prokop už měl zkušenosti se stavbou vodovodu z Čáslavi.

Žíznivé město

Jak se Brno rozrůstalo, potřebovalo stále víc vody. V roce 1520 proto měšťané vybudovali vodovod, který napájely prameny na Kraví hoře. Ani ten ale záhy nepostačoval, a tak v roce 1544 nechali Brňané natáhnout ještě vodovod z Králova Pole. Do vodojemu nahoru na Petrov pumpovalo vodu čerpadlo poháněné vodním kolem ve Svrateckém náhonu, který tekl podél vodárny v Kopečné ulici. Ten vznikl snad již ve dvanáctém století úpravou bočního ramene řeky Svratky.

Voda do městských kašen se ale z náhonu brát nemohla. Znečišťovaly ji totiž lázně, které podél náhonu vznikaly. Po roce 1853 proudilo vodovodem do města na tisíc sto krychlových metrů vody. „Po zřízení vodovodní sítě a úpravny vody v brněnských Pisárkách rozhodla městská rada v roce 1905 přestavět někdejší vodárnu na lidové sprchové lázně,“ popsal ve své knize Brno – Proměny města historik umění Bohumil Samek.

Jen od září do prosince roku 1905 lázně navštívilo přes deset tisíc Brňanů. Poplatek tenkrát činil deset haléřů. V roce 1928 získaly lázně nový vzhled, který navrhl slavný funkcionalistický architekt Bohuslav Fuchs. Ten si lázně podržely až do dnešních dnů.

17.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Podnik CommScope přesouvá výrobu antén do Číny.
7

Protest u továrny v Modřicích: přesouvají nás bez souhlasu, stěžují si pracující

Odpor k politikovi dal rázně najevo. Muž rozkopal volební stánek v centru Brna

Brno - Poškozením volebního stánku vyjádřil svůj politický názor ve středu pozdě večer muž na brněnském náměstí Svobody. Třiatřicetiletý Slovák tam opakovaně do stánku politického hnutí kopal, až rozbil jeho skleněnou výplň.

OBRAZEM: Záchranné týmy lidem radily, jak správně používat reflexní prvky

Brno /FOTOGALERIE/ – Módní přehlídku reflexních doplňků návštěvníkům čtvrteční akce na Moravském náměstí připravili jihomoravští policisté. Na akci s názvem Ať nás vidí ten, kdo řídí hosty upozornili organizátoři na možnosti, kterými mohou lidé zabránit nehodám. „Chceme zdůraznit důležitost bezpečnostních doplňků. Je potřeba, abychom byli vidět, protože život máme jen jeden,” uvedla nadpraporčice Petra Hrůzová. Dopravní nehoda chodce a vozidla má podle ní vždy tragické následky.

Protest v ulicích studentům nepomohl. Rektorem veteriny se stal Alois Nečas

Brno – Rektorem Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně se ve čtvrtek stal současný děkan Fakulty veterinárního lékařství Alois Nečas. „Do funkce po jmenování prezidentem nastoupí 1. února 2018,“ potvrdila mluvčí univerzity Jana Příkazská.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení