Trasa, která spojí dvě mariánská poutní místa, začíná u kapličky v České. „Nových sedm zastavení lidé najdou v úseku mezi lelekovickým kostelem svatého Filipa a Jakuba a kostelem Narození Panny Marie ve Vranově,“ uvedl iniciátor projektu Pavel Jordan.

Nová poutní cesta povede přesně po trase před desítkami let zaniklé poutní cesty. „Někteří pamětníci si ještě pamatují pouťové pochody po ní. Mnoho písemností se sice nedochovalo, ale na poutě do Vranova se po ní chodilo před nástupem totality,“ zmínil Jordan. Vznikající sedmiradostná cesta by tedy mohla obnovit zaniklou tradici.

Příprava stezky nebude vyžadovat velké zásahy do okolí. „Povede u existující cesty, kudy lidé normálně chodí. My tedy každé místo zastavení jen mírně upravíme, osadíme dva a půl metru vysokou kapličku a lavičku, aby se lidé měli kam posadit,“ popsal Jordan.

Podle něj jsou nyní už všechny kapličky hotové a dodělávají se poslední detaily. „Předpokládaný termín dokončení poutní cesty je v květnu nebo červnu,“ řekl. Kapličky symbolizují radosti Panny Marie.

Vybudování jednoho zastavení bez lavičky a informační tabule stojí sedmatřicet tisíc korun. Přispět na jeho vznik mohou i lidé. „Pokud by to někdo chtěl udělat, peníze může poslat na transparentní účet. U každého zastavení pak bude tabulka se seznamem dárců,“ poznamenal iniciátor projektu. Lavičky a informační tabule zaplatí Sdružení Ponávka.

Lidem z Lelekovic chtějí iniciátoři projekt sedmiradostné cesty blíže představit tento čtvrtek v sále nad místní samoobsluhou. Přijít by chtěla i Eva Peterková z Lelekovic. „Myšlenku vzniku poutní cesty určitě vítám a udělám maximum, abych se na přednášku dostala. Znám trasy v okolí Lelekovic, takže mě projekt zajímá,“ řekla žena.