Kanalizaci chce pořídit do Babické a části Obřanské ulice například radnice brněnských Maloměřic a Obřan. Nemůže ale najít firmu, která by o zakázku stála. Do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil.

Městská část má přitom už vše potřebné vyřízené. „Vypsali jsme tendr i podruhé. Pokud se nikdo nepřihlásí nebo nabídnou vysokou cenu, je otázka, zda akci neodložíme,“ popsala stav věcí starostka Klára Liptáková. Pokud radnice napodruhé stavební firmu najde, stavbaři začnou v obou ulicích pracovat nejdřív na podzim.

Bez kanalizace je i část Líšně, konkrétně ulice Velatická, Jatečná a část Ondráčkovy. Pociťují to i tam, kde už kanalizaci mají. „Bydlím v Ondráčkově ulici už deset let a celou dobu se o renovaci kanalizace na sudé straně mluví a stále nic. Bydlím v části po rekonstrukci, ale zápach před bouří bývá hodně nepříjemný,“ sdělila Šárka Procházková.

Ilustrační foto.
Čištění Brněnské přehrady? Dalších pět let. Pomoci má stavba kanalizací v obcích

Chybějící kanalizaci kritizuje i starosta Břetislav Štefan. „Už několikáté vedení města zavedení slibuje. Je to skoro ostuda Brna, že v zástavbě města jsou ulice, které nejsou odkanalizované,“ řekl.

Kde v Brně chybí kanalizace
• Na dodělání kanalizace čekají lidé v Bosonohách. Podle starosty je pokryto jen patnáct procent městské části.
• V Líšni chybí ve ve Velatické, Jatečné a části Ondráčkovy ulice
• V Obřanech chtějí dodělat Babickou a část Obřanské ulice. Nepodařilo se jim však sehnat dodavatele.
• Kanalizaci nemají ani v Tuřanech. Konkrétně v části Dvorska.

V Bosonohách je podle starosty Miroslava Sojky kanalizace jen asi v patnácti procentech městské části. „Je to ostuda celého Brna. Zatím jsem nedostal přesné termíny, kdy se začne stavět,“ podotkl.

Z výhod napojení na kanalizační síť se v Bosonohách těší obyvatelé ulic Konopiska, Sedla, Pražská a Ostopovická.

Také v tuřanské části Dvorska kanalizací nemají. Některým místním to však nevadí. „Každý dům má vlastní jímku. Je to praktičtější. Jednou za tři měsíce zaplatíme sousedovi, který má traktor, a jímku vyveze. Skoro nic to nestojí. Pro zavedení kanalizace uhradíme výkop na našem pozemku a budeme platit poplatky,“ řekl Jiří Valtr z Tuřan.

Brněnská radnice. Ilustrační foto.
Uzávěrka kandidátek: vládnout Brnu chce 22 stran a hnutí, o pět víc než posledně

Město hledá firmu, která ve zmíněných částech Brna kanalizaci dobuduje. „Předpokládáme, že zakázku vypíšeme letos na přelomu srpna a září,“ poznamenal náměstek primátora Richard Mrázek.

Radnice čeká ještě na vyjádření státu, který na stavbu udělí dotaci. Dokumentaci kontrolují na ministerstvu životního prostředí.

Celkové náklady se vyšplhají na více než tři miliardy korun. Součástí projektu je i vybudování dvou retenčních nádrží v Tuřanech a Králově Poli. Na jejich stavbu již brněnští radní vyhlásili výběrové řízení.

Letenská lávka u kamenolomu
Letenská lávka přes řeku Svratku je v havarijním stavu. Čeká ji oprava