Podle místních je zápach agresivní a objevuje se každý den. „Já bydlím v Juliánově, takže ten zápach dobře znám. Takový kovově chemický smrad. Když vám to naletí do bytu, tak nemáte šanci to vyvětrat," pospala obyvatelka Stanislava Herzánová. Několik lidí ze sousedství se jí prý svěřilo, že malé děti po nadýchání se zápachu zvrací.

Výroba ve Slévárně Heunisch v bývalém areálu Zetoru.
Zápach ze slévárny obtěžující obyvatele Brna: navrhují nové emisní limity

Situaci dlouhodobě kritizuje také místostarosta Židenic Petr Kunc. „Díky iniciativě stovek občanů se podařilo dosáhnout změny integrovaného povolení, které vydává krajský úřad Jihomoravského kraje, pro provoz zmíněné slévárny," sdělil Kunc. Slévárna se proti změně odvolala a věc bude projednávat Ministerstvo životního prostředí. Cílem petice je tak podle Kunce upozornit ministerstvo na závažnost problematiky.

Na zápach si místní stěžují už čtvrtým rokem, situaci kraj začal řešit až loni na jaře, kdy na místě proběhlo devatenáctidenní měření. „Od lidí jsme měli zápisky, kdy cítí zápach. V té době byla v ovzduší opravdu vyšší koncentrace kovů," vzpomínal vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina. Viníka zápachu ale podle něj jednoznačně určit nejde.

Výroba ve Slévárně Heunisch v bývalém areálu Zetoru.
Tisíce lidí v Brně obtěžuje zápach: navrhnou nové podmínky provozu slévárny

Slévárna se ohrazuje tím, že v měřeních nebylo zjištěné žádné překročení imisí. Provoz se údajně snaží modernizovat. „Minulý měsíc jsme začali přecházet na nový pojivový systém. Testy prokázaly, že při jeho použití klesají hodnoty pachových emisí zhruba o dvacet pět procent," vyjádřila se mluvčí slévárny Kateřina Svobodová.