Marcela Soukupová má dvouletou dceru. Musí splácet hypotéku, a proto se chce za rok vrátit do práce. Už teď se ale bojí, že pro dítě nesežene volné místo. Školky jsou totiž plné. A podle nového systému přijímání dětí, který chystá brněnský magistrát, bude mít její dcera ještě menší šanci než teď.

Elektronický zápis přinese několik změn. Tou nejvýraznější je bodové hodnocení různých kritérií. Dítě s vyšším počtem bodů pak má větší šanci na přijetí. „Ale nejvíce bodů získávají děti za věk, ne za to, kde bydlí. Takže třeba pětileté dítě z opačného konce Brna zabere místo v naší školce mému dítěti. Jen proto, že mému jsou tři roky,“ postěžovala si například Markéta Lesenská, která bydlí v brněnské Bystrci.

Proti novince bojují i starostové některých městských částí. „Opravy a stavby nových školek si platíme sami. A pak do nich chodí děti z jiných částí města, nebo dokonce i mimobrněnské. Systém ani neřeší problém rodičů, kteří mají více dětí. Nezohledňuje, že je lepší mít obě děti v jedné školce,“ zdůraznil starosta brněnských Žabovřesk Marek Šlapal.

Město tvrdí, že starší děti zvýhodňuje kvůli zákonu. „Podle něj děti nad pět let do školky chodit musí. Proto je za věk tolik bodů,“ uvedla Dita Havlíčková z tiskového odboru brněnského magistrátu.

Větší průhlednost

Dalším důvodem, proč magistrát novinku zavádí, je větší průhlednost. Někteří rodiče si prý stěžují na to, že učitelky o přijetí mnohdy nerozhodují spravedlivě.

Elektronické zápisy ale mají do problému především vnést pořádek. Nyní se děti mohou hlásit do několika školek, a ty jim při přijetí drží místo až do začátku školního roku. „Kolikrát tedy až do prvního září nevíme, zda dítě nastoupí, nebo ne. Stane se totiž, že ho přijmou i jinde a rodiče nám to nedají vědět,“ stěžuje si ředitelka královopolské Základní a mateřské školy Staňkova Jana Hlaváčková. Školka tak podle ní musí odmítat jiné zájemce kvůli tomu, že blokuje místo někomu, kdo v září nenastoupí.

Přestože mnoho starostů návrh kritizuje, některé městské části ho chválí. „Rodiče uvidí, kolik je v které školce volných míst. A počet bodů pro jejich dítě jim napoví, kde mají největší šanci,“ uvedl starosta Černovic Jiří Hladík.

Pokud dítě v jedné školce už přijmou, systém automaticky stornuje přihlášku do jiných školek a zaktualizuje počet volných míst. „Díky tomu budeme mít jasno v tom, kolik k nám opravdu nastoupí dětí. A nemusíme na to čekat od zápisu až do září,“ dodala ředitelka Hlaváčková.

Návrh Brno odeslalo všem radnicím, které se mají vyjádřit do ledna příštího roku. Pokud nebudou souhlasit, čekají město další vyjednávání. Elektronický systém totiž může zavést jen se souhlasem všech radnic. „Chtěli jsme, aby začal platit od roku 2012, ale pokud nebudou všichni pro, o rok to odložíme,“ uvedl vedoucí magistrátního odboru školství Martin Jelínek.

Martin Jelínek říká: Starší musí mít přednost

ROZHOVOR
- Mnohem více žádostí než je volných míst. Taková situace trápí mateřské školy v Brně. Kolik přesně dětí ale na místo čeká, nikdo neví. Žádná evidence totiž neexistuje. A právě to má změnit nový systém elektronických zápisů. „Potřebujeme celou agendu sjednotit a hlavně zjednodušit. Teď třeba ani nevíme, kde je potřeba zřídit nová místa a kde naopak přebývají,” říká vedoucí magistrátního odboru školství Martin Jelínek.

V čem je další výhoda elektronického zápisu?
Zavede jednotný termín přihlášek, které budou rodiče podávat pouze elektronicky. Zjednoduší se tím papírování a hlavně získáme přehled o tom, kolik dětí se do školek hlásí. Bodový systém, který každé dítě ohodnotí, nám zároveň umožní vytvořit objektivní kritéria pro přijímání do mateřských škol. Nikdo už nebude moci nadávat na to, že ředitelky jeho dítěti křivdí.

Takže o přijetí už nebude rozhodovat ředitelka?
Ne. Ale teď to tak je. Rozhodnou ředitelé či ředitelky na základě vlastního posouzení žáka. Systém v tomto bude zcela průhledný.

Některé radnice návrh kritizují. Nelíbí se jim, že se do jejich školek mohou přednostně dostat starší děti z jiných částí Brna.
Hlavním kritériem pro přijetí je věk. Může se stát, že pětileté dítě přeskočí někoho mladšího ze spádové oblasti. Dvacet bodů za příslušnost k městské části je ale dost. Třeba tříleté dítě bude mít ve své městské části přednost před čtyřletým z jiného konce Brna. Musí ale chodit na celý den. (hcr)
#nahled|https://g.denik.cz/50/20/infografika_skolky_brno_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/50/20/infografika_skolky_brno.jpg|Přijímání dětí do mateřských škol v Brně.#
Antonín Crha říká: Každý ať se stará o své

ROZHOVOR
- Elektronický zápis má sjednotit přijímání dětí do brněnských mateřských škol. Zároveň tomuto procesu nastaví jasná objektivní kritéria. Na to, aby začal platit, potřebuje magistrát souhlas všech městských částí. Některé radnice jsou ale proti. Například bohuničtí radní už návrh zamítli. „Vadí nám, že do našich školek mohou přednostně chodit děti z jiných městských částí. Bohunické školky jsou hlavně pro bohunické děti,” zdůrazňuje Antonín Crha.

Co vám na návrhu nejvíce vadí?
Bodový systém, podle kterého se má rozhodovat o přijetí či nepřijetí žáka, jednoznačně zvýhodňuje starší děti. Za příslušnost k městské části, ve které se nachází i školka, je pouhých dvacet bodů. Za věk dítěte i čtyři sta osmdesát. Děti z Bohunic tak lehce mohou přeskočit jejich starší spolužáci z jiných částí města. A to je pro nás nepřijatelné. Bohunické školky patří hlavně bohunickým dětem.

Proč?
To je jednoduché. O mateřské školky se starají městské části, které je udržují, opravují a platí jejich provoz. Před lidmi z Bohunic je proto neobhajitelné, když jim řekneme, že jsme opravili dvě školky, ale místa zaplnily starší děti z jiných částí města.

Podali jste návrh na přehodnocení kritérií?
Chceme, aby příslušnost k městské části byla lépe obodovaná. Oficiálně jsme ale žádný návrh na magistrát neposlali. Pouze jsme připomínkovali ten stávající a doporučili ředitelkám školek, aby se proti návrhu postavily.(hcr)