„Stavbou okruhu a rampou budou trvale dotčeny pozemky, které jsou ve výlučném vlastnictví TJ Sokol. Účelem memoranda je hlavně vymezení očekávání obou stran a základních principů majetkoprávního vypořádání,“ řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Kromě městských pozemků a dotace na sportovní halu je součástí dohody také poskytnutí příspěvku na rekonstrukci tenisových kurtů na Cacovickém ostrovně. „Zrekonstruované sportoviště poslouží jako dočasná náhrada za kurty Sokolu, kterých se dotkne výstavba okruhy a rampy. Dotaci předpokládáme v maximální výši šest set tisíc korun,“ uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík.

Vizualizace stavby velkého městského okruhu mezi Husovickým tunelem a tunelem pod Vinohrady.
Provizorní silnice, lávka přes řeku: stavba VMO Tomkovo náměstí začne už na jaře

Nová sportovní hala vyroste u Svitavy na části městských pozemků, které budou nově patřit husovickým sokolům. „K poskytnutí dotace na její výstavbu se zavazujeme na základě jejich předchozího požadavku. Podle studie se náklady odhadují na 120 milionů korun, přičemž město má podle předpokladů poskytnout třicet milionů. Smlouvu o poskytnutí dotace z městského rozpočtu můžeme uzavřít ještě letos," nastínil Hladík.

Náhradní sportoviště

Starosta Brna-severu, jehož území Nová Dukelská zasáhne, Martin Maleček už dřív upozornil na význam sokolského areálu pro čtvrť. „Je jediný takový v Husovicích," řekl.

Na základě memoranda musí představitelé města zajistit také náhradní sportoviště pro oddíl kuželkářů Sokolu. Kuželkárnu a její provoz totiž omezí výstavba rampy Nová Dukelská.

Sokolové se mají memorandem zavázat k udělení souhlasu se stavbou rampy na svých parcelách. „Druhá strana se také zavazuje udělat s městem příslušné kroky vedoucí k převodu vlastnického práva k částem dvou pozemků klíčových pro stavbu, a to formou směnné smlouvy. Případný rozdíl v cenách obvyklých vyřeší doplatek,“ doplnil brněnský radní pro investice David Grund.

Zkušební odstřel na stavbě velkého městského okruhu v ulici Žabovřeská.
Ražba tunelu v Žabovřeské: mají za sebou zkušební odstřel, v březnu už naostro

Pro stavbu části velkého městského okruhu Tomkovo náměstí, kterou dělníci vybudují společně se sousedním úsekem Rokytova, vybrali nedávno státní silničáři zhotovitele. Za 2,356 miliardy korun je postaví sdružení firem Firesta-Fišer, OHL ŽS a Metrostav DIZ. „Zahájení stavby se plánuje na jaře tohoto roku," informoval nedávno na Twitteru generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Právě na Tomkovo náměstí se napojí ulice Nová Dukelská, která velký městský okruh propojí s areálem Nové Zbrojovky. Spojnice povede přes bývalou motorárnu Zetoru a nový most nad Svitavou.