Brněnští radní ve středu projednávali návrh smlouvy o nájmu části pozemku potřebného pro stavbu. „Naším cílem je získat do konce roku stavební povolení, abychom v příštím roce mohli začít stavět," řekl Brněnskému deníku Rovnost brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Nová zastávka má zlepšit dopravní obslužnost knihovny, blízké budovy brněnského magistrátu i okolních studentských kolejí a univerzit.

Zástupci Moravské zemské knihovny věří, že nová zastávka přiláká ještě více čtenářů. Zejména pro dříve narozené to bude znamenat úlevu. V minulosti zástupci knihovny uvedli, že by i mladší návštěvníci jistě uvítali, kdyby například v dešti nemuseli podnikat docela dlouhou cestu k nejbližší zastávce.

Opravy přednádraží v Brně skončily. Dopravní omezení zakazuje například i průjezd novou pěší zónou, ne všichni řidiči to ale dodržují.
VIDEO: Hotová oprava přednádraží v Brně. Řidiči ignorují zákazy, začnou kontroly

Na nové zastávce u Moravské zemské knihovny mají zastavovat trolejbusy. „Počítáme, že to budou linky 34 a 36," sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová. V minulých letech se mluvilo i o tom, že by tam mohly zastavovat tramvaje.

Zastávka bude bezbariérová. „Součástí budou nástupní hrany, přístřešek, záliv, nástupiště, úprava trakčního vedení. V plánu je také odvodnění zpevněných ploch," vyjmenovala už dříve Zdeňka Obalilová z tiskového odboru brněnského magistrátu. Předpokládané náklady jsou šest milionů korun.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra podle návrhu ateliéru M1.
Koncertní sál pro Brno: Proč se nestaví? ptají se osobnosti včetně Tima i Uhdeho

Vybudování zastávky v Kounicově ulici bylo v plánu už od doby, kdy tam knihovna v roce 2001 vznikla. V současné době jsou nejblíže knihovně tramvajové zastávky Rybkova, kterou obsluhuje linka 3 a 10, a Nerudova, kde zastavuje linka 12. Na zastávku Konečného náměstí pak zajíždí trolejbusy 25 a 26.

Nové zastávky vznikají v Brně i na jiných místech. Od loňska například začaly zastavovat tramvaje na nové zastávce Sochorova na pomezí Komína a Žabovřesk. Obsluhují ji vozy linek 3 a 10, které jezdí z centra města do Bystrce a opačným směrem. Oblast se s výstavbou nových rodinných a bytových domů rozrůstá.