Vyhlášku navrhuje radnice brněnské městské části Králova Pole. Podle provozovatele Flédy Lukáše Stary za ní stojí především tamní místostarostka Andrea Pazderová a nezávislý zastupitel a majitel domu sousedícího s klubem Jan Kratochvil. Ten na svoji funkci v zastupitelstvu rezignoval. „Rozhodl jsem se už minulý týden, ve středu jsem svoje odstoupení ohlásil starostovi Králova Pole. Celá kauza přerostla ve štvavou kampaň proti mně. Věřím, že moje odstoupení napomůže situaci vyřešit," sdělil Kratochvil.

Jeho rezignaci potvrdil i královopolský starosta Roman Vykoukal. „Jeho kroky chápu. O nástupci rozhodne pořadí kandidátů v minulých volbách. Do úřadu nastoupí pravděpodobně po červnovém setkání zastupitelů," sdělil Vykoukal.

Podle Stary z Flédy však Kratochvilův postoj nic neřeší. „Je to jen takové gesto v době, kdy už stejně nemá na další dění žádný vliv. Nyní je na brněnských zastupitelích, aby rozhodli, zda budou pokračovat v likvidaci klubu, který znají i za hranicemi republiky. Přijetí vyhlášky je další krok, který k našemu případnému konci přispěje," řekl Stara.

Kvůli hluku

Novelizaci vyhlášky navrhla magistrátu královopolská radnice kvůli častým stížnostem na hluk. „Lidem žijící v okolí klubu vadil také nepořádek, který v ulicích po návštěvnících klubu bývá. V žádném případě neusilujeme o likvidaci klubu. Chceme však nastavit takové podmínky, aby byly spokojené obě strany. Problém by například vyřešilo odhlučnění klubu, které jeho provozovatel už několik let slibuje," uvedla královopolská místostarosta Andrea Pazderová.

Stara chce Flédu odhlučnit v nejbližších měsících. „Nemáme ale dostatek peněz. Chceme si vzít půjčku, nikde však nemáme záruku, že nebudeme muset i přesto klub zavřít. Chceme, aby magistrát jasně řekl, že o náš klub stojí. Například tak, že nám pomůže práce zaplatit, případně alespoň poskytne bezúročnou půjčku. O konkrétních možnostech chci s městem začít co nejdříve jednat," vysvětlil Stara.

Podle něj magistrát nedostatečně podporuje brněnskou klubovou scénu. „Neexistuje tu konkurenční prostředí. Například brněnský klub Semilasso platí nájemné jednu korunu ročně. S takovými náklady je pak jasné, že si mohou zvát umělce zvučných jmen a klidně je i přeplatit. Přitom my poskytujeme také zázemí pro některá kulturní akce Brna," sdělil Stara.

Kritika? I od ostatních

Ostatní brněnské kluby také přístup města kritizují. „U nás už podobná vyhláška jako se chystá u Flédy platí několik let. Odhlučnění jsme si však zaplatili sami. Pokud se Flédě podaří z města získat nějaké peníze, pokusíme se o to také. Podmínky by měly být rovné," sdělil například Jakub Bezděk z brněnského rockového klubu Melodka v Kounicově ulici.

Souhlasí s ním i provozovatel klubu Favál Aleš Kuchyňka. „I když jsme v převážně neobydlené části města, odhlučnit klub musíme. Sousedíme totiž s hotelem, kterému hlasitá hudební produkce vadí. Náklady si ale zaplatíme z vlastních peněz. Magistrát neměří všem stejným metrem," sdělil Kuchyňka.

Podpora z města by pro kluby mohla přijít díky připravovanému systému grantových programů. „Ty umožní menším organizacím investovat do dlouhodobějších projektů," řekl už dříve brněnský primátor Roman Onderka.

Fléda minulý týden zveřejnila petici, která bojuje za zlepšení podmínek ze strany města. Podepsalo ji už více než deset tisíc lidí, včetně známých českých umělců. „Stojí za námi například David Koller, nebo skupiny Sunshine a Tatabojs," sdělila manžerka klubu Andrea Vojtěchovská.