Čtyři a půl hodiny trvalo včera jednání brněnských zastupitelů. Téma: pokuta ministerstva obrany za nedodržení podmínek bezplatného převodu areálu bývalých vojenských autoopraváren v Lerchově ulici u náměstí Míru. O něco rychleji probrali na konci dubna tuto záležitost jejich kolegové z městské části Brno–střed. Narozdíl od nich se brněnští zastupitelé rozhodli pokutu zaplatit.

Cesta k usnesení nebyla ani na brněnské Nové radnici jednoduchá. Opoziční občanští demokraté se zaplacením pokuty nesouhlasili. „Ministerstvo nemá důvod pokutu udělit. Jediné, co se stalo, byl podpis smluv se společností Wilson Properity. V areálu se jinak nic nedělo. Rád bych se tedy zeptal, zda město zkoumalo oprávněnost pokuty,“ řekl na začátku jednání šéf brněnské ODS Pavel Blažek.

Podle ministerstva ale město nedodrželo podmínku minimálně desetiletého nekomerčního využití areálu. Občanští demokraté protestovali, že to není pravda.

Náměstek brněnského primátora Martin Ander jejich argumenty vyvracel. „Ve smlouvě s ministerstvem se mluví o nekomerčním využití. Primátorovi přitom na konci minulého roku přišel dopis od společnosti Wilson Properity, ve kterém píše, že pokud nebude město plnit podmínky uzavřené smlouvy, tak bude požadovat ušlý zisk. To je jednoznačný a písemný doklad toho, že projekt není nekomerční,“ tvrdí Ander.

Po několika hodinách se nakonec zastupitelé rozhodli, že pokutu město zaplatí. Hlavně kvůli tomu, že od jedenáctého května, kdy vypršela splatnost pokuty, se město ocitlo na seznamu dlužníků státu a nemohlo žádat o dotace. „Po zaplacení přestane být Brno dlužníkem státu, takže žádosti můžeme opět podávat. S ministerstvem budeme o osudu areálu Lerchova dále jednat,“ dodal primátor Roman Onderka. Pokutu město zaplatí do osmačtyřiceti hodin. Peníze strhne městské části Brno-­střed.

Její starostce Dagmar Hrubé se rozhodnutí nelíbilo. „Domnívala jsem se, že zvítězí zdravý rozum,“ řekla. Kvůli kauze Wilson už před časem oznámila, že rezignuje. Případ šetří také protikorupční útvar policie.

AKTUÁLNĚ:

17:32 - Brněnští zastupitelé právě schválili, že zaplatí desetimilionovou smluvní pokutu ministerstvu obrany. Devětadvacet zastupitelů hlasovalo pro tento bod. Jednání zastupitelstva tím skončilo.

17:17
- Jednání pokračuje. Místostarosta městské části Libor Šťástka reagoval na slova Bortela. „Jeho vystoupení vystihuje přísloví Potrefená husa se ozvala. To, co jsem dnes řekl, za tím si stojím. Rada města Brna v březnu roku 2007 schválila výzvu starostovi městské části, aby smlouvy s Wilson Properity ukončil. O tom jsme nevěděli,“ řekl Šťástka. Primátor Onderka to glosoval. „Ty husy, co kejhají, mají poslední dobou takové modré peří,“ přisadil si Onderka.

16:57
- Po vystoupení lidí pokračovali v diskuzi zastupitelé. Ke slovu se však dostal pouze náměstek primátora Martin Ander. Po jeho příspěvku totiž vypadly mikrofony. Primátor Onderka proto vyhlásil desetiminutovou technickou přestávku.

16:51
- Předseda občanského sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský nabídl, že sdružení, které proti multifunkčnímu domu Wilson dlouhodobě protestuje, vstoupí do jednání s ministerstvem obrany. „Napsali jsme dopis, že podporujeme úplné odpuštění pokuty za předpokladu, že ty peníze budou využity na obnovu areálu. Kdyby tam opravdu byly volnočasové aktivity, jak navrhujeme, tak už to mohlo být tři roky opravené,“ tvrdí Závodský.

16:47
- Bývalý starosta městské části Michal Bortel prohlásil, že ztratil důvěru v místostarostu městské části Brno-střed Libora Šťástku. Ten Bortela v průběhu debaty obvinil, že jako starosta o problému věděl, ale nic pro jeho řešení nedělal. „Jsem velmi smutný z toho, že se v zájmu ochrany a zamaskování fatálního selhání ODS na Brno-střed uchýlil Šťástka k tak hrubé lži. Majetkovou činnost na městské části má na starost právě Hrubá. Že si to mezi sebou nebyli občanští demokraté schopní předat, je jejich problém,“ řekl Bortel.

16:44
- Tajemník Úřadu městské části Radovan Novotný napadl smlouvu o převodu. „Je špatně koncipována,“ tvrdil Novotný. Onderka mu odcitoval vyjádření městské části z roku 2003, kterým se smlouvou souhlasí. „Podepsán je starosta městské části Josef Kameníček a pod ním váš podpis. Je zajímavé, že jste už tehdy neuvedl, že se vám smlouva nelíbí,“ mluvil k Novotnému primátor.

16:33 - Ke slovu se dostala starostka městské části Brno-střed Dagmar Hrubá. Ve své řeči odmítla odpovědnost městské části za udělení pokuty. „Sice jsme smlouvy podepsali, ale byly přísně v souladu s územním plánem. Ten vznikl na úrovni magistrátu,“ prohlásila Hrubá. Primátor Onderka jí oponoval, že problém je jinde. „Vy nemáte vůbec co uzavírat smlouvy. Městské části to nemají v kompetenci,“ odvětil Onderka.

16:31
- Zastupitelka Kateřina Dubská navrhla ukončení debaty. „Nejsem jediná, která má dojem, že se bavíme pořád o tom samém. Myslím si, že už není nic nového co říct,“ prohlásila Dubská. Její návrh ale podpořilo pouze dvacet zastupitelů, takže o tři hlasy neprošel. Debata tak bude pokračovat.

16:16
- Debata se pomalu chýlí ke konci. Jednotliví vystupující zastupitelé se snaží celý problém shrnout a předložit své stanovisko. ODS stále trvá na tom, aby město smluvní pokutu neplatilo a místo toho s ministerstvem jednalo. Její zastupitelé předkládají důvody pro tento krok.

16:03
- Primátor Roman Onderka zahájil další část dnešního jednání brněnských zastupitelů. Kromě bodu o Wilsonu je čeká necelá dvacítka dalších bodů. Přítomní jsou také občanští demokraté, kteří ráno demonstrativně odešli. Na projednávání desetimilionové pokuty se však už před polednem vrátili.

15:52
- Do jednacího sálu nové brněnské radnice se pomalu trousí jednotliví zastupitelé. Čeká je další kolo debat o desetimilionové pokutě od ministerstva obrany za nedodržení podmínek bezplatného převodu. Před přestávkou o bodu s číslem devadesát jednali skoro tři hodiny.

13:14
- Jednání zastupitelů bylo na návrh Lea Venclíka přerušeno až do čtvrté hodiny odpolední . Občanští demokraté totiž míří na pohřeb. Jen pár minut před tím neprošel návrh Josefa Haluzy na ukončení diskuze. O Wilsonu tak budou brněnští zastupitelé stále jednat.

13:00
- Zastupitelé už dvě a půl hodiny diskutují o tom, zda mají zaplatit smluvní pokutu ministerstvu obrany za porušení bezplatného převodu a zda je oprávněná. Zatím se zdá, že debata ještě jen tak neskončí.

12:19
- Primátor Onderka zveřejnil celkovou částku, o kterou město nyní přichází, protože žádosti o dotace čekají na podpis. „Je to dvě stě třicet devět milionů korun. Žádosti o tyhle peníze nemůžu s ohledem na neplatnou podmínku bezdlužnosti města podepsat,“ řekl Onderka. Podle něj navíc městu každý den nabíhá penále tři tisíce korun. „Do dalšího zasedání zastupitelstva by to bylo třiaosmdesát tisíc korun. Pokud bychom to nechali až na přespříští jednání v září, bylo by to až čtvrt milionu,“ dodal primátor.

11:54
- Do debaty je ještě přihlášena starostka městské části Brno-střed Dagmar Hrubá, její předchůdce Michal Bortel, tajemník Úřadu městské části Radovan Novotný a další dva lidé. Dostane se na ně až po zastupitelích. Ti si nyní odhlasovali, že budou pokračovat v jednání bez obědové přestávky. Hlasovalo pro to pětatřicet z třiačtyřiceti přítomných zastupitelů.

11:49
- Podle šéfa brněnských občanských demokratů Pavla Blažka jedná ministerstvo obrany s Brnem jako se zločincem. „Určilo totiž takovou šibeniční lhůtu. Podle mě přiznání v téhle situaci není polehčující okolnost. Znamená to definitivní konec případu,“ soudí Blažek. Jeho stranický kolega Petr Paulczyňski zase chce vědět, kolik žádostí o dotace nyní čeká ve frontě a nemohou být vyřízeny. Primátor Onderka slíbil, že to nechá zjistit.

11:40 - Místostarosta městské části Brno-střed Libor Šťástka zpochybnil platnosti faktury. „Pokud někdo městu zašle fakturu bez vysvětlení a s dopisem, kde se píše Zaplaťte!, tak postupem města nemůže být sklapnutí nohou a zaplacení. Je tam spoustu nejasností, které by měl vyřešit nezávislý arbitr, například soud,“ řekl Šťástka. Podle něj by reakce na ni a její zaplacení bylo neoprávněné.

11:19 - Majetkový náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil reagoval na námitky občanských demokratů a vysvětloval, proč by město pokutu zaplatit mělo. „Brno se nachází ve svízelné situaci, protože jsme obdrželi fakturu se šibeniční lhůtou splatnosti. Ta už vypršela a jsme na seznamu dlužníků. Nemůžeme například žádat o dotace nebo převody pozemků. Městu hrozí výrazné škody. To při rozhodování městské části nemuselo hrát tak velkou roli jako při rozhodování města,“ prohlásil Pospíšil.

11:08
- Zastupitelé stále jednají o pokutě od ministerstva obrany. Opoziční ODS zaplacení odmítají a upozorňují na to, že zastupitelé nemohou v takto složité kauze kvalifikovaně rozhodnout, protože materiál dostali na posledních chvíli.

10:34
- Jednání zastupitelů opět začalo. Zastupitelé musí doprojednat dva body, které nestihli před přestávkou. Teprve poté přijde na řadu otázka pokuty od ministerstva obrany.

10:24
- Do jednacího sálu se pomalu vrací zastupitelé. Také ti za občanské demokraty. Přítomná je i starostka městské části Brno-střed Dagmar Hrubá, která spornou smlouvu na pronájem pozemku se společností Wilson Properity podepsala. Na projednávání bodu o Wilsonu přišlo také spousta lidí.

9:42
- Po hodině takřka bezproblémového hlasování vyhlásil primátor Onderka první přestávku. Po ní přijde na program nejkontroverznější bod dnešního jednání zastupitelů - pokuta za Wilson. Očekává se, že se do jednacího sálu vrátí někteří občanští demokraté, kteří na začátku demonstrativně místnost opustili.

8:41
- Občanští demokraté odešli z jednacího sálu. Koaliční zastupitelé zůstali sami s členy KSČM. Někteří zastupitelé za ODS nicméně nevyloučili, že se na jednání o Wilsonu ještě vrátí.

8:30
- Zastupitelé neschválili zařazení bodu překládaného Leo Venclíkem o zrušení metodiky investičního procesu. Venclík proto oznámil, že klub občanských demokratů z jednání proto stejně jako na minulém zastupitelstvu odchází.

8:22 - Primátor Roman Onderka oznámil, že bod o Wilsonu bude předčasně zařazen jako první po první přestávce o půl jedenácté dopoledne. Zastupitelé mezitím průběžně dostávají materiál k tomuto bodu.

8:19 - Jednání brněnských zastupitelů začalo, politici diskutují o programu. Chtějí, aby o Wilsonu, který je nyní zařazen pod číslem devadesát, hlasovalo co nejdříve. Opozice kritizuje, že stále nemá materiály k tomuto bodu. Šéf klubu zastupitelů za ODS Leo Venclík proto navrhl, aby byl bod stažen. Prý je moc složitý.