Zbylých sedm set milionů do rozpočtu stavby připutuje z Jihomoravského kraje a ministerstva kultury. Jihomoravští zastupitelé svůj podpis pod memorandum projednají pozítří. „Sto milionů korun nám však zastupitelstvo schválilo," sdělil náměstek jihomoravského hejtmana a brněnský zastupitel Stanislav Juránek. Stát doplatí šest set milionů.
Podpis pod memorandum primátor Petr Vokřál, hejtman Michal Hašek a ministr kultury Daniel Herman připojí na výjezdním zasedání vlády v Brně na počátku příštího měsíce, ještě před krajskými volbami, které se konají 7. a 8. října. „Po jednání zastupitelstva kraje vznikne materiál pro jednání vlády. Ten pak musí vláda ještě schválit," uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Stavět se začne v první polovině roku 2018, o půl roku později, než město ještě loni na podzim plánovalo.
Původně přitom měl sál stát již v minulém roce. A to podle dohody, kterou zástupci stejných institucí jako nyní uzavřeli už v roce 2009. Tehdy měla stavbu z části zaplatit také soukromá firma. Investovat měla tři sta milionů korun. „Společnost se mohla podílet například na stavbě nahrávacího studia," nastínil tehdejší brněnský primátora Roman Onderka.
Podobné plány na zapojení soukromníků ale už padly. „Museli bychom rychle měnit projektovou dokumentaci. Úvaha směřovala na Český rozhlas, který plánoval přesunout své sídlo do této budovy," dodal primátor.
O hotový sál se budou starat brněnští filharmonici. „Jiný model využití jsme ani nehledali," uvedl náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan.
Program na celé otevření je již podle ředitelky Filharmonie Brno Marie Kučerové naplánovaný. „.Od počátku víme, že v sále budou varhany, zazní tak Janáčkovy skladby právě pro ně. Ty zatím lidé v Brně neměli možnost slyšet," vysvětlila.
Nový koncertní sál bude nejmodernějším ve střední Evropě a pojme až dvanáct set diváků. „Kapacitu jsme určili podle zkušeností ze zahraničí. Inspirovali jsme se městy obdobné velikosti jako je Brno," vysvětlila Kučerová. Podle ní je při takovém projektu nutné neohlížet se tolik na náklady, ale víc na kvalitu.
Brněnští filharmonici na nový sál čekají déle než sto let. Zatím zkoušejí v Besedním domě, který je pro ně ale provizorní. Letos v zimě řešilo vedení filharmonie problém se špatnou akustikou sálu, která ohrožovala zdraví jejich zaměstnanců. „Při nácvicích sedím přímo před hráči na bicí nástroje, trumpety a trombóny. Když zkoušíme denně třeba šest hodin, je to obrovský nápor na uši i na psychiku," postěžoval si vedoucí skupiny fagotistů Jozef Makarovič. Nově hudebníkům pomáhají vyrovnat se s nadměrným hlukem akustické zástěny.
Svoje původní zázemí však filharmonici neztratí. Besední dům a Janáčkovo kulturní centrum totiž spojí lávka. Nácviky hudebníků pak lidé nejspíš uvidí i zvenku, protože v plánu je i to, že jedna ze stěn centra bude prosklená.
Na místě budoucího sálu se kope už nyní. Stavební stroje tam příští rok dokončí nultou etapu stavby, která do centra města přinese téměř tři sta podzemních parkovacích míst. Za stavbu město zaplatilo tři sta milionů korun.