Brno má nového primátora. V úterý dopoledne se jím stal Petr Vokřál z hnutí ANO. Vystřídal tak dosavadního primátora za ČSSD Romana Onderku. „Volby se zúčastnilo třiapadesát zastupitelů. Petr Vokřál získal pětatřicet hlasů," konstatoval předseda volební komise Antonín Crha.

Ustavující zastupitelstvo začalo v osm ráno a skončilo až po čtvrt na sedm večer. Provázely jej zmatky i přestřelky mezi koalicí a opozicí.

Vokřál po volbě převzal insignie primátora od tajemníka Pavla Loutockého a ujal sevedení zastupitelstva. Svými prvními slovy poděkoval Onderkovi a bývalému vedení města za to, co pro Brno udělali. „Mohu říct s klidným svědomím, že veřejný zájem, zájem Brňanů, vždy nadřadím svým zájmům osobním," slíbil už před volbou.

Vokřálovi se podařilo získat i část hlasů opozice. „Náš klub se rozhodl jednomyslně podpořit kandidáta hnutí ANO Petra Vokřála. ODS vždy respektovala nárok vítěze voleb nominovat svého kanddáta na primátora," prohlásil předseda klubu zastupitelů strany Robert Kerndl.

Do čtvrt na jedenáct dopoledne stihli zastupitelé zvolit také náměstky primátora. První náměstkyní a jeho zástupkyní se stala Klára Liptákova z KDU-ČSL. Na starost bude mít majetkovou oblast a školství. Toto spojení ale všem zastupitelům nepřipadá vhodné. „Popírá to organizační strukturu magistrátu a jeho členění do úseků. Úseky řídí vedoucí, keří zajišťují kontinuitu během střídání politiků. Proto by resorty měli rozložení úseků kopírovat. Teď bud bude náměstkyně zasahovat do jiného úseku, nebo bude nutné je přeskupit," upozornil ještě před volbami náměstků bývalý majetkový náměstek za ČSSD Oliver Pospíšil. Podle zástupců koalice se bude organizace magistrátu ještě řešit.

Životní prostředí a rozvoj bude mít na starosti Martin Ander ze Strany zelených. Podařilo se mu přesvědčit jen třicet zastupitelů z pětapadesáti. Nedostal tedy jeden hlas od koaličního zastupitele. Investice a evropské fondy bude jako náměstek řešit Richard Mrázek z hnutí ANO. Stejně jako u většiny ostatních náměstků na něj před volbami nemířily otázky zastupitelů.

Jediný, kdo jim z náměstků čelil, byl Matěj Hollan z Žít Brno. Komunista Jiří Hráček se jej ptal, jak chce řešit problematiku vyloučených oblastí, Robert Kerndl z ODS se jej pak ptal na plánovaný metropolitní informační systém. Právě ODS se proti Žít Brno také kvůli předvolební kampani na zastupitelstvu nejostřeji vymezovala. Pětiminutový čas na otázky kanddátům zastupitelé u Hollana vyčerpali. A na několik se nedostalo.

I z dalších radních čelil kousavým otázkám jen zástupce Zít Brno – Pirát Jiří Ulip. „Váš program je otevřenost. Jak se vyrovnáváte s tím, že ve veolebním řádu si nová koalice schválila jen pět minut na otázky každému kandidátovi? To moc otevřené není," ptal se jej Libor Šťástka z ODS. Následovala slovní přestřelka mezi Ulipem a zástupci ODS a ČSSD o tom, zda mohli či nemohli navrhnout změnu délky času na otázky.

Kritikům, podle nichž jsou členové Žít Brno příliš nezkušení na vedení města, dali jeho zástupci částečně zapravdu. Nepoučili se z problémů, kdy na kandidátky zařadili i Nebrňany. Podařilo se jim člověka bez bydliště nominovat i jako člena jednoho z výborů zastupitelstva. „Zjistili jsme až teď, že není z Brna. V tom případě jej nenavrhujeme," prohlásil náměstek Hollan.

Příležitost dát méně zkušeným kolegům najevo jejich nezkušenost využil i Onderka. Svého nástupce Vokřála několikrát opravil a shovívavě mu poradil, co a jak má říkat.

Zastupitelé jednali až do čtvrt na sedm večer večer. Na konci zasedání ještě stihli odvolat staré a dosadit nové zástupce města v městských firmách.