Podle informací Deníku svolal starosta Drahoš veřejné zasedání zastupitelstva písemně v nejzazším možném termínu, tedy týden před jeho konáním. Na následné stížnosti obyvatel, že se na místo všichni nevejdou, měl Drahoš odvětit, že týden před zasedáním již lokaci není možné změnit. „Na prvních dvou  zastupitelstvech jsme využívali místnost radnice, která je ve sportovním areálu. Během diskuze jsem se starosty zeptal, proč místo změnil, ten mi ale řekl, že mi odpověď pošle písemně do třiceti dnů,“ řekl Deníku Ivan Dyba, který je v Útěchově jedním z členů finančního výboru.

Zároveň doplnil, že měl Drahoš argumentovat nedostatkem zájmu ze strany obyvatel a předpokladem, že po prvních dvou zasedáních přijde méně lidí. Programem dřívějších schůzí totiž bylo mimo jiné schvalování nového vedení útěchovské radnice nebo rozpočtu pro letošní rok. Redakce Deníku útěchovského starostu Zdeňka Drahoše kontaktovala, odpovědi však nezískala.

Za pořádání zasedání na původním místě ve sportovním areálu se kromě Dyby postavila také Jana Nováková z Útěchova. „Přijde mi jako zásadní plánovat zastupitelstva v důstojné lokalitě, protože je vždy lepší, když si o problémech a nápadech promluví obyvatelé s vedením městské části naživo. Můžou vznést podněty a o všem si promluvit rovnou na zastupitelstvu,“ vysvětlila Nováková.

Kromě kapacitně nedostačující místnosti se problémem stala mimo jiné snaha o rozesílání textových zpráv Útěchovským, které by zvaly na příští zasedání zastupitelstva, dále pak nepořízení audiovizuálního záznamu. „Pan starosta a jeho koaliční partneři přehlasovali žádost posílat zvací zprávu s tím, že kdo chce, najde si informaci o konání na internetu. Přijali rovněž usnesení, že se nesmí pořizovat audiovizuální záznam z veřejného zasedání,“ krčil rameny Dyba.

V loňských komunálních volbách zvítězilo v brněnském Útěchově se ziskem bezmála třetiny hlasů sdružení Útěchov jinak. V sedmičlenném zastupitelstvu tak obsadili tři křesla, koalici se jim ale sestavit nepovedlo. Se dvěma mandáty se ke koaliční spolupráci zavázali Starostové a osobnosti pro jižní Moravu v čele se současným starostou Zdeňkem Drahošem, jedním mandátem přispěla Občanská demokratická strana a hnutí Pro Útěchov.

Krátce poté, co se nynější starosta Zdeněk Drahoš do Útěchova přistěhoval, vystřídal ve vedení městské části bývalého krajně pravicového politika a předsedu republikánské strany Miroslava Sládka. Od roku 2006 se mu ve všech následujících komunálních volbách povedlo sestavit vítězné kandidátky, výjimkou se stal teprve loňský rok. Ani procentuální prohra se však pro Drahoše nestala překážkou, jeho koalice nyní disponuje většinou čtyř hlasů.

Co lidem na zasedání zastupitelstva vadilo

  • Starosta brněnského Útěchova naplánoval středeční zastupitelstvo do místnosti s kapacitou zhruba deset lidí.
  • Dvě předchozí se přitom uskutečnila ve sportovním areálu, kde se veřejného zasedání účastnily i tři desítky obyvatel.
  • Podle zdroje Deníku argumentoval starosta předpokladem, že po schválení rozpočtu na letošní rok zájem o účast klesne.