Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, zaměstnanci Brněnských komunikací v pátek odpoledne odvezli betonové bloky, které na parkoviště umístily firmy podnikatele Libora Procházky. Ten se s brněnským magistrátem pře o to, komu parkoviště patří. Situaci v sobotu komentovat nechtěl. „O těchto věcech nemůžu hovořit. Nic o nich nevím, zastupují mě právní zástupci. Nejsem ani v Brně,“ uvedl.

Ani jeho právní zástupce Vítězslav Jíra se k situaci nevyjádřil. „Nevím, co se děje. Nemám kontakt s klientem. Nemůžu dát žádné vyjádření,“ vzkázal právník.

V pátek odpoledne však řekl, že magistrát nemá vůbec oprávnění vydat pokyn k odstranění. „Magistrát jedná v rámci samostatné působnosti bez rozhodnutí úřadu. Odváží soukromý majetek ze soukromého pozemku. Je to příkladná ukázka arogance moci,“ komentoval kroky úřadu v pátek Jíra.

Odstraňování betonových bloků v brněnské ulici Sportovní. | Video: Deník / Ondřej Kaloud

Zaměstnanci Brněnských komunikací zatím nemají pokyny, jak dále postupovat. „Bloky jsou smontované jen tři. Průjezdné místo stále je. Městská police by měla hlídat, aby se dále nemontovalo. Další pokyny zatím nemám,“ sdělil provozní ředitel městské společnosti Leoš Chasák.

Strážníci na místo dohlíží od páteční noci. „Situace započala už v pátek v noci kolem půl jedenácté. Dozvěděli jsme se, že je snaha znovu bloky umístit. Přijela tam hlídka ve chvíli, kdy byly na místě zátarasy a pracovníci chtěli položit další, aby bylo parkoviště neprůjezdné. Strážníci viděli, že tam je zaparkovaných několik desítek aut, která by nemohla vyjet. Proto se rozhodli, že ve veřejném zájmu vyzvou pracovníky, aby průjezd umožnili,“ popsal mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Fotogalerie: Odstraňování betonových bloků v brněnské ulici Sportovní.

Od té doby místo hlídají. „Dohlíží na to, aby bylo možné z parkoviště odjet ven. Co se týče vjezdů, opět tam byly pokusy o výběr peněz, stejně jako v předešlých případech. Hlídka vše zdokumentovala a budeme dále postupovat jako podezření z porušení zákona,“ dodal Ghanem.

Na tom, že je odstranění v pořádku, trvají zástupci Brna. „Jsou to pozemky města i podle katastru. Bloky bránily v přístupu. Rada se vyjádřila jasně a trváme na odstranění,“ uvedl v pátek náměstek primátorky pro majetkovou oblast Tomáš Koláčný. V sobotu večer se redakci Koláčného nepodařilo zkontaktovat.