Výsledek výběrového řízení se nelíbil obyvatelce Kohoutovic Janě Konečné. Upozornila na něj na svém portálu kohoutovice.org. „Když jsem se dozvěděla, že výběrové řízení vyhrála firma, která udělá opravu o mnoho dráž, než nabízela jiná, přišlo mi to podezřelé," vysvětlila Konečná, která je členka Strany zelených.

cena zateplení - předpokládaná cena zateplení mateřské školy Bellova byla 3 075 000 korun
- v Kohoutovicích nakonec vybrali firmu, která práce udělala za 3,1 milionu korun
- nejlevnější nabídka představovala 2,5 milionu korun, tu členové komise vyloučili z výběrového řízení kvůli tomu, že i když splňovala vše ostatní, nedodala CD s projektem

Zakázku totiž získala brněnská společnost Moravská stavební unie, která nabídla mateřskou školu zrekonstruovat za víc než tři miliony korun. Společnost ORSmix z Prahy, která přišla s nabídkou o 650 tisíc levnější, byla z řízení vyloučena kvůli tomu, že nepředala projekt také v elektronické podobě na kompaktním disku.

Pražská firma jinak splňovala všechny požadavky na délku záruky i technická kritéria. „Chybějící disk je jen formální pochybení. Mohlo se stát, že jej k nabídce prostě jen zapomněli přidat. Rozhodně to nemohlo ovlivnit podstatu výběrového řízení," řekl Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci. Podle něho by zpětné vyžádání disku bylo otázkou několika dní a odpovídalo by to i běžnému postupu.

Mlčení starosty

Starosta Kohoutovic Petr Šafařík se Brněnskému deníku Rovnost k možnému pochybení ve výběrovém řízení odmítl vyjádřit. „Mám na to svůj názor, který nehodlám sdělovat. Hledáte senzace tam, kde nejsou," řekl Šafařík. Pro portál kohoutovice.org však v srpnu uvedl, že firmu s nejlevnější nabídkou raději vyřadili z obavy, že by se ostatní firmy odvolaly proti dodatečnému poslání cédéčka a rekonstrukce by se nestihla do konce prázdnin.

Podle Soukenky nejsou tyto obavy dostatečným zdůvodněním postupu při výběrovém řízení, ale spíše výmluvou. „Z mého pohledu všechno nasvědčuje tomu, že se zadavatel zakázky chtěl nepohodlné pražské nabídky zbavit ve prospěch jiné firmy," řekl odborník na korupci.

Za svou praxi se prý už setkal i s tím, že se domluvily všechny tři strany. „Aby vyhnali cenu zakázky co nejvýš, udělal jeden z uchazečů nějakou chybu a nechal se schválně z řízení vyloučit. Zakázka pak připadla dražší nabídce," popsal Soukenka. Dodal, že takové protizákonné jednání se těžko odhaluje. Ti, kterých se týká, se totiž často obhajují tím, že postupují podle zákona na výběrové řízení.

Společnost Moravská stavební unie, která zateplení školky nakonec dělala, patří Tiboru Vališovi z Kohoutovic. „O dalších alternativách, ze kterých si město vybíralo, nic nevím. Poslali jsme nabídku a pak nám přišlo oznámení, že jsme byli vybráni," uvedl Vališ.

Obavy vedení Kohoutovic, že se práce protáhnou, se nakonec stejně potvrdily. Zasáhlo totiž počasí. „Kvůli extrémně horkým letním teplotám nemohli dělníci několik dnů nahazovat omítku," vysvětlil Vališ. Práce na budově proto skončily místo plánované poloviny srpna až začátkem září.

BARBORA KUBOVÁ