HORKA BEZ BAZÉNŮ. Od prvního července se návštěvníci nedostanou do lázní a přilehlého areálu v Rašínově ulici. „Chystá se tam oprava sauny, rekonstrukce osvětlení, oprava výtahu a zabezpečení objektu za přibližně 1,2 milionu korun. V srpnu pak v Rašínově lidé musí počítat s omezenou provozní dobou wellness zóny,“ uvedl za brněnský magistrát Filip Poňuchálek. Kvůli opravám je celé léto zavřený také plavecký stadion za Lužánkami. „Chodím pravidelně na Kraví horu. Ta je v létě otevřená, takže žádné omezení nepocítím,“ svěřil se třeba Ondřej Vícena.

ZA KULTUROU BEZE ZMĚNY. Kromě stále zavřeného uměleckoprůmyslového muzea a stálé expozice v Místodržitelském paláci neplánuje omezení Moravská galerie. „Naopak Jurkovičova vila bude v létě otevřená o dva dny v týdnu déle. Pražákův i Místodržitelský palác mají otvírací dobu nezměněnou,“ ujistila za galerii Andrea Vojtěchovská.

Kolony na D1. Ilustrační foto.
Řidiči v kolonách. D1 čeká přes léto rekordní počet uzavírek

DO DÍLEN I V TÝDNU. Rozšířenou otevírací dobu nebo program pro návštěvníky chystají v brněnském Vida centru. „V pondělí máme otevřeno normálně do dvou hodin odpoledne, ale o prázdninách ve všední dny od devíti do šesti, o víkendech od desíti do šesti. Původně víkendový program Labodílen chystáme rozšířit na všední dny. Jejich téma je Tučňákem na sever a je to o proměnách skupenství a ledu. Návštěvníci se u něj tedy mohou zchladit,“ uvedla za Vida centrum Hana Laudátová. Od června má instituce otevřenou novou letní expozici, takže kromě vnitřních prostor můžou naši návštěvníci trávit čas i venku.

JINÉ ČASY. Se začátkem července vstupují na všech linkách brněnského dopravního podniku do platnosti jízdní řády pro prázdniny. Lidé si musí zvyknout třeba na jiné časy odjezdů nebo delší intervaly mezi jednotlivými spoji. Jinak pojedou i přes Cejl, kde dopravu rovněž omezí uzavírka. „Linka 4 pojede objízdnou trasou, linka 11 nepojede. Autobusová zastávka Lazaretní bude dočasně přeložená do Pastrnkovy ulice,“ vyjmenoval provozní ředitel dopravního podniku Jan Seitl.

ZAVŘENÉ KNIHOVNY. Kdo se v létě vydá pro knihu do Moravské zemské knihovny, narazí na zavřené dveře. Až do půli září bude zavřená. „Důvod je plánovaná rekonstrukce budovy,“ řekla mluvčí knihovny Martina Šmídtová. I čtenáře v pobočkách Knihovny Jiřího Mahena čeká letní režim, otevírací doby budou zkrácené.

ELIŠKA KOUKALOVÁ
VOJTĚCH DUFEK