„Cílem je kromě předcházení smrtelných předávkování i snižování rizika přenosu infekčních onemocnění a výskytu pohozených jehel a zmírnění dopadů samotného užívání drog na veřejnosti,“ řekl v pátek novinářům Viktor Mravčík.

Ten působí jako ředitel pro výzkum a inovace ve Společnosti Podané ruce. „Odhadujeme, že v Brně je přibližně 2200 lidí, kteří pravidelně a většinou injekčně užívají pervitin či opiáty. Problém s užíváním na veřejnosti je zejména ve středu města, na pomezí městských částí Brno-střed a Brno-sever,“ doplnil Mravčík.

Brněnský program je v republice zatím ojedinělý. Společnost jej spustila devatenáctého září, sanitka je mobilní a může být na různých místech. Zatím je v okolí lokality Plynárenská nedaleko ulice Cejl, kde je podle odborníků situace nejvážnější. Dosud si ve voze aplikovalo drogu sedm uživatelů.

Starosta Brna-sever Martin Maleček připustil, že se městská část dlouhodobě potýká s drogovou problematikou v ulicích. „V některých oblastech bylo od začátku roku posbíráno skoro tři tisíce stříkaček s jehlami. Je to obrovské číslo. Velký problém je třeba v parku Tišnovka, který je krásný, ale pokud tam lidé vidí někoho si dávat drogy, tak to je problém. Velice si cením iniciativy Podaných rukou, jejichž služba přispěje k tomu, aby se lidé cítili bezpečně a příjemně. Je to možnost, jak stáhnout jehly z veřejného prostoru," řekl Maleček. Zdůraznil také, že služba neznamená více uživatelů drog. Dosud si drogu aplikovali v parku nebo na veřejných záchodech.

Klient si drogu aplikuje sám

V případě, že lidé přijdou do sanitky, musí se nejprve seznámit s pravidly. Mezi ně patří aplikace jen vlastní donesené dávky látky, použití jen injekčního materiálu a pomůcek od pracovníků, bezpečná likvidace materiálu nebo přísný zákaz prodeje a nákupu návykových látek v sanitce a jejím okolí. Klient podepíše informovaný souhlas a poskytne anonymně sadu údajů. Následně si umyje ruce a drogu sám aplikuje. Přítomen je vždy zdravotník. Sociální pracovníci se rovněž snaží klienta navázat na další sociální a zdravotní služby a motivovat jej ke změně.

Nový program se opírá o zkušenosti ze zahraničí. Společnost uvádí, že aplikační místnosti fungují ve třinácti evropských zemích, první vznikla v osmdesátých letech ve Švýcarsku. V poslední době vzniklo několik desítek těchto programů zejména v Severní Americe, kde umírá na předávkování sto tisíc lidí ročně.

V Brně nyní pravidelně a většinou injekčně užívá drogy odhadem 2200 lidí. Z nich přibližně devatenáct set bere pervitin a čtyři sta opioidy. Nejčastěji se vyskytují v blízkosti historického centra a v sociálně vyloučené lokalitě v oblasti ulic Bratislavská, Cejl, Francouzská a přilehlých ulic. V této oblasti terénní pracovníci pracují stabilně s asi čtyřmi sty padesáti uživateli.

Pořizovací náklady programu přesahují milion korun. Měsíčně provoz vyjde odhadem na sto padesát tisíc korun. Na pokrytí nákladů se podílí Úřad vlády a Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, společnost Gilead a nadace WEEPI.