Podobné zařízení je na jižní Moravě podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause velmi potřebné. „Lékaři nyní děti vyléčí z nejhoršího, ty se pak vrátí zpět do běžného života bez toho, aby se jim odborníci dále věnovali. Situace se tak bohužel později často opakuje. Plánujeme proto vytvořit detoxikační oddělení a oddělení psychosomatické péče, kde dětem poskytneme dlouhodobější terapii,“ uvedl ředitel.

V brněnské Dětské nemocnici v Černopolní ulici do roka vznikne oddělení s pravděpodobně osmi lůžky. Působit v něm budou psychologové, psychiatři a odborníci zabývající se závislostmi, kteří se dětským pacientům budou věnovat. „Dobře k tomu půjde využít stará část areálu. Vše je ale otázka peněz, které se nyní snažíme zajistit,“ dodal. Oddělení bude stát zhruba dvacet milionů korun.

Čtěte také: Aplikace Záchranka plánuje novinky. Pomůže neslyšícím i nevidomým

Projekt podporuje i kraj. „Zatím jsme jej ale oficiálně neřešili. Podobné centrum je však na jižní Moravě určitě zapotřebí,“ prohlásil krajský radní pro zdravotnictví Igor Chlup.

Plány nemocnice vítá vedoucí brněnského Centra prevence Jan Veselý. „Děti v současné době berou tvrdé drogy už před patnáctým rokem a velmi rychle se u nich vytvoří návyk,“ zdůraznil. Nejohroženější skupina jsou podle něj mladí mezi patnácti až sedmnácti roky.

Z loňského průzkumu Centra mezi dvou set brněnskými deváťáky vyšlo najevo, že téměř polovina z nich zkoušela kouřit. „Zkušenost s marihuanou měla do patnácti let téměř pětina dotazovaných, opakovanou opilost přiznala skoro sedmina,“ připomněl Veselý.

Někteří patnáctiletí uvedli, že vyzkoušeli i tvrdé drogy, například extázi, LSD a jiné halucinogeny. Za nejpalčivější problém ale Veselý pokládá marihuanu a pervitin.

Téma závislosti u mladých lidí je podle mluvčí ministerstva školství Jarmily Balážové vysoce aktuální. „Jsme připravení pomoci k řešení situace, hlavně v oblasti vzdělávacích aktivit. Ideálně bychom chtěli napojit nabídku nemocnice na vzdělávání ve Středisku výchovné péče Brno. Zatím jsou ale plány jen v rovině diskuze,“ řekla.

Stěžejní roli má ministerstvo zejména při školní prevenci rizikového chování dětí. „Období školní docházky je velmi významné při formování osobnosti mladých lidí. Vše, co se v tomto období nepodaří, se jen obtížně napravuje v dospělosti. Každoročně proto podporujeme preventivní programy asi dvaceti miliony korun,“ dodala Balážová.

Na jižní Moravě slouží k tomuto účelu také pět pedagogicko-psychologických poraden a osm metodiků prevence.

Peníze začátkem týdne ministerstvo přidělilo i Diecézní charitě Brno, která zajišťuje protidrogové služby. „Dětem pomáháme zejména v oblasti prevence na školách, aby se dokázaly v problematice zorientovat, vyhodnotit rizika a aby uměly na nabídku říct ne,“ vysvětlila mluvčí charity Diana Tuyet – Lan Kosinová. Přibývá podle ní ale i jiných závislostí, například na hracích automatech nebo počítačích.

Psali jsme také: Děti závislé na drogách se nemají kde léčit