Sledovat své oblíbené jezdce mohou letos diváci jen v televizi nebo zpoza plotu. Grand Prix České republiky se v Brně poprvé od svého vzniku jede bez fanoušků. O zážitek tak přijde i Bohumil Stejskal z Vyškovska, který z tribun viděl už osmnáct ročníků. „Přemýšlím, že se půjdu k plotu podívat alespoň na tréninky. O motorky se zajímám od mala. Jsem velký fanoušek,“ svěřil se.

K Masarykovu okruhu ale zájemci musí dojít po svých. Policisté uzavřou okolní silnice. Dovnitř areálu se dostanou jen závodní týmy a organizátoři.

Promotérská společnost Dorna svolila k pořádání závodu pouze za předpokladu dodržení hygienických opatření. „Kromě zákazu diváků všichni musí nosit roušky a mít negativní test na Covid-19. Ten slouží také pro vstup do paddocku. Dohromady je v areálu přes tři tisíce lidí. Snažíme se, aby se nemíchali,“ informovala ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

Opilá řidička narazila do motorky autoškoly.
Opilá řidička smetla motorku autoškoly. Nezvládla projet zatáčku, měla 3 promile

Pořádek v okolí areálu ohlídají policisté. Oproti minulým ročníkům jich na místo dvou tisíc odslouží zhruba tři stovky. „Od pátku do neděle řidiči bez povolení neprojedou po silnicích III/6021 a III/3842. Z Žebětína do Ostrovačic mohou obousměrně přes Veselku. V úseku také nezastaví žádný autobus. U plotů okruhu budeme kontrolovat, zda nikdo nenarušuje veřejný pořádek,“ uvedl ředitel krajských policistů Leoš Tržil.

Doplnil, že přístup do lesa zakázat nemohou, přesto však nechtějí, aby se tam tvořily skupiny fanoušků. „Pokud se budou chovat slušně, nebudeme je rozhánět. Nesmí tam ale kouřit, stanovat nebo odhazovat odpadky. Pokud budou používat dron, mohou o něj přijít,“ upozornil.

Prázdné hotely

Podle starosty Žebětína Víta Berana je v městské části oproti předchozím letům klid. „Někteří lidé se jistě půjdou dívat z lesa a jako každý rok po nich budeme uklízet, ale nečekám davy,“ konstatoval.

Jeho slova potvrzuje také manažer hotelu Žebětínský dvůr Václav Živný. „Z osmačtyřiceti pokojů máme plných jen sedm. Všichni hosté jsou závodnici a členové týmu,“ uvedl.

Na letošní ročník si zakoupilo vstupenku již dvaadvacet tisíc lidí. „Více než tisícovka z nich požádala o vrácení peněz. Zbytek se může těšit na příští rok, kdy jsou závody s promotérem již domluvené. O dlouhodobé budoucnosti šampionátu budeme jednat, jakmile se uklidní koronavirová krize. Chceme také, aby více přispíval stát,“ řekl hejtman kraje Bohumil Šimek.

Zalistovací poplatek na letošní a příští ročník vyjde na necelých dvě stě milionů korun. Pětaosmdesát poputuje ze státní kapsy, šedesát z krajské a stejný počet z městské.

Grand Prix České republiky 2020 

Kvůli koronavirové pandemii se letošní ročník pojede bez diváků.
Do areálu smí jen závodníci, členové týmu a pořadatelé.
Podmínkou pro vstup je rouška a negativní test na Covid-19.
Mezi Žebětínem a Ostrovačicemi navíc neprojedou žádná auta bez povolení a nezastaví tam autobusy.
Policisté budou kontrolovat také okolí plotů u areálu.
Na letošní ročník si koupilo vstupenku dvaadvacet tisíc lidí. Tisícovka požádala o vrácení peněz. Ostatní mohou přijít příští rok.