Účastníci cvičení kromě uhašení požáru auta měli za úkol také dostat do bezpečí pasažéry, kteří ve voze cestovali. „Vyhovuje nám, že tady není žádný provoz. Je to pro nás velmi cenná zkušenost," sdělil Kheil.

Obousměrná uzavírka Královopolského tunelu začala v pátek v devět hodin večer, skončí ve stejný čas v neděli. Důvodem je pravidelná údržba, kterou silničáři dělají v brněnských tunelech pravidelně dvakrát ročně. A to v dubnu a v říjnu. „Děláme údržbu osvětlení tunelu, servis větrání, údržbu dopravního značení nebo kontrolu a údržbu všech videodetekčních a záznamových zařízení," vyjmenovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Jihomoravští záchranáři získali tři nové sanitky, i když v mini provedení.
Nové sanitky v mini provedení pro jihomoravské záchranáře. Mají funkční majáky

Tunel je uzavřený především z bezpečnostních důvodů, spousta činností totiž nelze dělat za běžného provozu. „Vyřazujeme řídící systém, odstavujeme hlavní ventilaci, zabezpečovací systémy," přiblížil servisní technik Lukáš Kmoníček z firmy Spel.

Za poslední tři měsíce evidovali škodu na poškozeném dopravním značení v řádu milionů korun. „Je to souhra náhod. Jedná se o specifická zařízení dělaná na zakázku, veškeré systémy zde instalované mají speciální atesty," zmínil Kmoníček. Královopolský je jediný tunel v Brně, který má podjezdovou výšku čtyři a půl metru, ostatní mají vyšší.

Bezpečná jízda v tunelu

Ředitelství silnic a dálnic využívá uzavírku Královopolského tunelu rovněž k natáčení dvou dílů instruktážních videí o bezpečné jízdě v tunelu. „Například půjde o návod pro řidiče, jak se zachovat, pokud jejich vůz přestane být během průjezdu tunelu pojízdný," zmínila Trubelíková. Na dění v Královopolských tunelech dohlíží 124 kamer.

Obří hrášek v areálu botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Do botanické zahrady se dokutálel obří hrášek: připomíná výročí narození Mendela

Ve druhém videu státní silničáři představí zásadní vybavení a pravidla jízdy v tunelu, které by měl znát každý řidič. „Jedná se třeba o SOS hládky, odstavné pruhy, únikové chodby či odvětrání tunelu," nastínila mluvčí. Součástí bude i ukázka správné jízdy a dodržování rozestupů.

Videa Ředitelství silnic a dálnic zveřejní na sociálních sítích.