Souhlasí s ní i rajhradský starosta František Ondráček. „Potkávají se tu silnice druhé a třetí třídy, které se napojují na jedničku do Brna. Je zde enormní zátěž a já necítím ze strany představitelů kraje vůli pomoct. Náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák nám po několika měsících oznámil, že přestavba křižovatky silnic II/425 a III/42510 na okružní, která může pomoct, není možná,“ uvedl.

Kritiku náměstek odmítl. Podle Hanáka kruhový objezd nelze postavit kvůli nesouladu se zásadami územního rozvoje. „Doprava je ale hustá všude. Investiční akce připravujeme postupně, nelze situaci zlepšit ze dne na den. Podněty z obce se zabýváme, například zákaz tranzitu však musí řešit policisté,“ uvedl.

Ilustrační foto.
U Troubska se srazilo pět aut. První řidič nečekaně zastavil

Policejní mluvčí Bohumil Malášek zdůraznil, že není možné nepřetržitě kontrolovat jedno místo. „Při výkonu služby do Rajhradu zajíždíme,“ potvrdil.

Silničáři v současnosti žádné opravy v Rajhradě nechystají. „Obchvat města není možný. Kvůli zásadám územního rozvoje, a také kvůli blízkosti I/52. Další návrhy, jako měření rychlosti nebo semafory, jsou v kompetenci obce,“ zmínil ředitel jihomoravské správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka.

Elektrokoloběžky v centru Brna.
Brno zaplavují elektrokoloběžky. Několikrát mě málem srazily, stěžují si chodci

Stížnosti se ozývají také ze sousedních Syrovic. „Doprava nás velmi trápí. Na krajské cestě se tvoří až patnáctiminutové kolony, které ovlivňují Syrovice, Bratčice nebo i Dolní Kounice. Kruhový objezd nebo odbočovací pruh by jistě pomohl,“ míní starosta Zdeněk Joukl.