Její pobyt měl trvat osm týdnů, ale nyní sama netuší, zda v Izraeli tak dlouho zůstane. „Pečlivě sledujeme místní média a víme, jak se chovat, když zazní sirény – to se v Herzliyi stalo zatím třikrát. S ambasádou jsme v kontaktu pouze neformálně. Bohužel ale nefunguje žádná oficiální krizová komunikace, v médiích se mluví o repatriačních letech, ale nikdo nás v této věci nekontaktoval,“ popisovala situaci Vikarská.

Boje proti Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Válka mezi Izraelem a Hamásem: Co je Pásmo Gazy, kdy a jak se zrodil konflikt

Za nejdůležitější ale považuje, že je v pořádku a dle možností i v bezpečí. „Mluvili jsme v posledních dnech s místní policií, armádou i s lidmi z magistrátu a všichni nás ubezpečovali, že Herzliya není cílem žádných útoků, že jsme od Gazy i od hranic s Libanonem dostatečně daleko. Bezprostředně nám tedy snad nic nehrozí. Pokud však situace eskaluje, může se vše změnit. Je to nepředvídatelné,“ dodala Vikarská.

Masarykova univerzita má v současné době v Izraeli více než desítku svých studentů a akademických pracovníků. „Emergency team našeho Centra zahraniční spolupráce je všechny kontaktoval hned v sobotu. Velkou úlevou bylo zjištění, že nikdo z nich nebyl evidován mezi oběťmi a ani mezi raněnými. Všem jsme nabídli pomoc,“ ujistil prorektor pro internacionalizaci Petr Suchý.