Páska umožňuje vysledovat původ zboží a prokazuje jeho autentičnost. „Lihoviny se nacházely v lahvích původního alkoholu, případně v nových skleněných lahvích opatřených etiketou s názvem Zázvorka klasik vodková či Zázvorka premium bílý rum,“ sdělil za Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci Marek Bartík, který má v organizaci na starosti komunikaci.

Podle jeho sdělení se jednalo o pět druhů lihovin, které byly namíchány a naplněny do lahví o různých objemech přímo v provozovně. „Podle zákona o povinném značení lihu musí být všechny lihoviny ve spotřebitelském balení větším než 0,06 litru a s objemem alkoholu převyšujícím patnáct procent označeny kontrolní páskou,“ upozornil Bartík.

Výsledek kontroly sdělili pracovníci Celní správě České republiky. Celníci lihoviny zajistili. Společnost NakupRum nyní čelí pokutě. „Inspekce upozorňuje provozovatele potravinářských podniků, že tato praxe je nelegální a zákon jim zakazuje nakládat s neznačeným lihem, a to pod sankcí až pět milionů korun,“ poukázal Bartík.