Záležitost řešil nejprve přímo s potížistou. Toho však Boukalův spánek nezajímal. „Řekl, že nemá kdy jindy to udělat. Pracuje prý v noci, má tedy přehozený režim. Několikrát jsem volal strážníky, dostal i pokutu, ale situaci to moc nezlepšilo. Navíc mi od té doby začal dělat naschvály," dodal muž.

Právě problémy s hlukem řeší brněnští strážníci nejčastěji. „Potom jde třeba o kouření na balkoně, kdy cigaretový dým obtěžuje lidi z okolních bytů. U takových věcí je ale třeba dokázat schválnost, aby z toho mohl být přestupek," řekl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Schválnost v sousedově chování Boukal rozhodně vidí. „Má pode mnou dva balkony. Kouř do oken mi jde jen z jednoho. Několikrát jsem ho prosil, aby kouřil na druhém, protože ten puch nesnáším. Odmítl mě s tím, že lepší výhled je z toho u mě," poznamenal.

Potýkat se musí i se shozeným prádlem v sušárně nebo se sirkou ve zvonku. Podle Ghanema by však mohlo být i podstatně hůř. „Měli jsme i extrémnější případy, kdy si lidé navzájem polévali oblečení savem anebo si na kliky mazali psí výkaly," popsal války mezi sousedy mluvčí městské policie.

Bránit se Boukal může jak u strážníků a policistů, tak i u obecního úřadu nebo v nejhorším případě u soudu. „Pokud je problematický soused nájemník, lze se obrátit i na pronajímatele, který ho může i vypovědět 
z nájmu," poradil právník Lukáš Zelený.

Podle občanského zákoníku na pozemek souseda nesmí vnikat takzvané imise, jako je odpad, voda, kouř nebo třeba stín a hluk. „Rozlišuje se přitom mezi přímými a nepřímými imisemi. Přímé jsou třeba situace, kdy někdo k sousedovi svádí dešťovou vodu nebo pouští zvířata. Mezi nepřímé se řadí například kouř z pálení listí nebo hluk ze zahrady," vyjmenoval právník.

Zatímco přímé imise jsou nezákonné vždycky, nepřímé jen tehdy, když souseda velmi omezují. „Na vesnici se budete muset smířit s kokrháním sousedova kohouta. Ledaže byste žili v zástavbě, kde kohouta nikdo nemá," vysvětlil právník Zelený.

Problémy podobné Boukalovým jsou v Brně spíše výjimka. „Vyjíždíme jen k pár případům do měsíce. Na to, že v Brně včetně studentů bydlí zhruba půl milionu lidí, to není tak dramatické," dodal Ghanem.