Obě lokality budou fungovat v režimu zóny C. Omezení parkování v ní platí pouze od páté hodiny odpolední do šesti ráno. „Návštěvníci zaplatí za hodinu dvacet korun,“ informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Tamní obyvatelé a lidé, kteří mají v oblastech provozovnu či sídlo firmy, si mohou vyřídit parkovací oprávnění. Za jedno auto zaplatí rezidenti ročně dvě stě korun, podnikatelé čtyři tisíce.

Rezidentní parkování v Brně.
Modré zóny v Brně: letos se rozšíří v Žabovřeskách i Králově Poli

Ostatní musí za odstavení auta uhradit jednorázově poplatek. V ulicích nejsou k dispozici parkovací automaty. „Platit lze v online parkovacím automatu, pomocí aplikace nebo zasláním SMS," přiblížil Poňuchálek.

Na území Žabovřesk zůstane po pondělním rozšíření poslední lokalita bez modrých čar. Jde o okolí Vychodilovy ulice, kde podle žabovřeské starostky Lucie Pokorné začne rezidentní parkování fungovat nejdřív v přespříštím roce. „V tom příštím dostanou přednost jiné městské části, což respektujeme,“ poznamenala.

Na fungování modrých zón v nových oblastech Haasova a Záhřebská je zvědavý třeba místní obyvatel Martin Tatar. „Parkoviště je každý večer přeplněné a při pozdějším návratu domů je oříšek najít volné místo,“ zmínil.

O mnoho drsnější byl na Twitteru vzkaz místostarosty brněnských Židenic Petr Kunc.
Reakce politiků na síti: radost z pádu komunistů, dotaz na prodej Lidového domu

Dosud Žabovřesky rozdělovala na části s regulací a bez ní Žabovřeská ulice. Nově je dělící linií stanou Královopolská a Kroftova ulice a také hranice se sousedním Komínem. Nově do systému modrých zón spadne třeba sídliště kolem Záhřebské, okolí žabovřeské radnice nebo kulturního domu Rubín.

Sedmá a osmá oblast letos

Haasova a Záhřebská se stanou sedmou a osmou oblastí, kam se modré zóny letos rozšiřují. Přidají se k už v červnu připojeným lokalitám Sirotkova a Elišky Machové ve stejné městské části. Přes měsíc fungují modré zóny v královopolských oblastech Mojmírovo náměstí, Poděbradova a Vackova. Už od jara mají modré zóny ve Zvěřinově a Klíčově ulici, které představují dohromady oblast Nové Černovice.

Jako poslední přijde v letošním roce při rozšiřování rezidentního parkování na řadu královopolská lokalita Berkova. Jedná se o ulice mezi Slovanských náměstím a fotbalovým stadionem Zbrojovky. Řidiči tam musí počítat s noční regulací parkování v režimu zóny C.

Petr Fiala.
Nejvíce Jihomoravanů kroužkovalo Fialu, lídr Pirátů skončil mezi poraženými

Příští rok přibudou modré čáry nejdřív na území Brna-severu. Novinka tam šoféry čeká postupně hned v pěti oblastech, kde začne regulace fungovat vždy přibližně po měsíci počínají květnem. Jednat se bude o okolí Erbenovy, dále Francouzské a Jugoslávské, později Dukelské třídy a nakonec náměstí SNP.

Stejně jako letos se bude poslední rozšíření modrých zón týkat v příštím roce Králova Pole. A to kvůli oblastem Dalimilova a Herčíkova.