Představitelé městské části se o proměnu oblasti snaží dlouhodobě. „Pozemky až do nedávna nebyly ve vlastnictví města Brna. Proto tu byly komplikace. Po dlouhých jednáních se nakonec změnil vlastník pozemku. Takže můžeme začít pracovat,“ sdělil místostarosta Bystrce Pavel Kříž.

Původní bystrcký hřbitov stál v okolí kostela. Do oblasti u Vondrákovy ulice byl přemístěný kolem roku 1835. Fungoval tam až do roku 1972. V současnosti slouží toto místo jako veřejný park, jeho stav je ale podle místostarosty nevyhovující. „Schází se zde skupinky holdující alkoholu a zanechávají po sobě nepořádek. Navíc jsou některé z původních zdí v dezolátním stavu,“ doplnil Kříž.

Se začátkem prosince využívají Brňané zrekonstruovanou zastávku Pionýrská. Obnova trvala měsíc.
Zastávka Pionýrská v Brně má nový kabát. Přibyl přístřešek i bezbariérový nájezd

Autorem v červnu zpracované studie na proměnu oblasti je krajinářka a architektka Eva Wagnerová. Studie je ale zpracovaná pouze na oblast bývalého hřbitova, nijak nepracuje s přilehlým okolím. „Plánujeme vypracovat rozšiřující studii, která zahrne i navazující části,“ upřesnil Kříž.

V plánu současné studie je zachování lipové aleje a částečně i historického obvodového zdiva, odstranění dožilých dřevin a dosazení nových druhů. Práce by mohly podle Kříže začít v roce 2024.

MARIE BRÝŽOVÁ