Vedení města ke zjištění Brněnského deníku Rovnost přistupuje opatrně. „Pobavil jsem se s úředníky a budeme chtít tuto informaci přezkoumat. Stává se totiž, že dva finanční úřady ve stejné věci někdy mohou rozhodnout rozdílně. Chceme zjistit, zda je možný i jiný výklad zákona,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander.

Zástupce ředitele jihomoravského finančního úřadu David Stančík upozornil, že informace, kterou vydali o povinnosti dotaci v některých případech zdanit, není závazná. „Šlo o zodpovězení dotazu. Nemůžeme podávat výklad zákonů, to přísluší jen soudu. Vycházeli jsme ze znění zákona a podmínek dotačního programu. Protože jsme ale naši odpověď konzultovali s nejvyššími metodiky generálního finančního ředitelství, nepředpokládám, že by někdo jiný z finanční správy dospěl k jinému názoru,“ komentoval Stančík.

Podle odborníka na daňové právo Michala Radvana z právnické fakulty Masarykovy univerzity ale není možný odlišný názor jiného finančního úřadu pro zdanění dotace šalinkaret příliš významný. „Jde tu o daně Brňanů a ty spravuje jihomoravský finanční úřad. Proti informaci o nutnosti zdanění se ale nedá opravdu nic říct, zákon hovoří jasně,“ vysvětlil odborník.

Lidem oznámí povinnost e-mailem

Pokud i magistrátní úředníci a jejich vedení dospějí k názoru, že je dotace na šalinkartu opravdu nutné zdanit, plánují všechny Brňany informovat. „Tuto povinnost sice nemáme, ale už nyní jsme na internetu vyvěsili informace od finančního úřadu. Měla by už být na všech potřebných místech,“ doplnil náměstek Ander.

Už dříve Ander uvedl, že magistrát chce dát vědět Brňanům, kteří dotaci obdrželi, především e-mailem. „Máme na všechny ověřené adresy, takže to bude snadné. Také proškolíme naše zaměstnance. Daně jsou individuální záležitostí, takže očekáváme, že příští rok před odevzdáním daňových přiznání by se nás mohlo dotazovat velké množství lidí,“ uvedl před časem.

Zaměstnanci magistrátu zatím nemuseli řešit příliš dotazů od Brňanů na daně. „Zatím jsme obdrželi dvacet dotazů na případné nutné zdanění,“ sdělil ve čtvrtek mluvčí úřadu Filip Poňuchálek.

Kdy magistrát ukončí posouzení zdanění, nechtěl náměstek Ander předjímat. „Nepřekročitelný termín je začátek příštího roku, kdy bude nutné informovat příjemce dotace. Záleží na koordinaci několika magistrátních odborů,“ zmínil.