Neprodlenou opravu poškozených zastávek měl zajistit brněnský dopravní podnik podle dřívějšího vyjádření jeho mluvčí Hany Tomaštíkové. Barevné graffiti se z nich ale napoprvé nepodařilo odstranit.

„Fixy a spreje, které byly použity, jsou velmi odolné a nelze je běžnými chemickými prostředky umýt. Firma, která se snažila barvy smýt, teď hledá ve spolupráci s odborníky jiné technologie nebo prostředky pro očistu těchto zastávek,“ informovala mluvčí. Podle jejích slov také kolegové řeší znovuzprovoznění dotykových displejů a nabíjecí stanice.

Na Moravském náměstí jsou vandaly poničené dvě moderní zastávky. Mají dotykovou obrazovku s jízdními řády či zásuvky na nabíjení mobilních telefonů. Aktuálně jedna obrazovka nefunguje a obě zastávky jsou posprejované.
První dvě chytré zastávky v Brně: v dezolátním stavu, nabíjení mobilů nefunguje

Chytré zastávky jsou v Brně necelé tři roky. Mají lidem pomoci lépe se zorientovat v hromadné dopravě. Obě jsou ale v dezolátním stavu, protože se staly terčem vandalů. Podle studenta Masarykovy univerzity Roberta Knoblocha to je škoda. „Je to super nápad, ale takto poničené nevypadají dobře. Kazí celkový dojem centra města,“ dodal Knobloch.

Možnost zjištění tramvajových spojů přímo na dotykové obrazovce zastávky by ocenila i Daniela Černá, která do Brna přijela na dovolenou. „Je škoda, že je zastávka zničená. Online řády bych uvítala i u nás v Pardubicích. Tam takové zastávky nemáme, ale poničené sprejery ano,“ sdělila už dříve redaktorce Rovnosti mladá žena.

Nový dům s pečovatelskou službou v Bystrci.
Odpor proti bytům pro důchodce v Bystrci: Horší parkování nebo výhled, kritizují

Zastávky jsou poničené, přestože v centru města funguje velký počet kamer. Navíc za vandalismus hrozí pachatelům pokuty. „Pokud je majetková újma do deseti tisíc korun, jedná se o přestupek. Maximální výše pokuty je v tomto případě padesát tisíc korun. U recidivy to může být ještě o dvacet tisíc korun více. U vyšších škod nad deset tisíc korun už jde o podezření z trestného činu,“ upřesnil před časem mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Terčem vandalů jsou zastávky i v jiných městských částech. Často bývá poškozená podle informací Deníku Rovnost například Stamicova v Kohoutovicích.