Obnova brownfieldu zvaného Kadetka začala v pondělí předáním staveniště. „Práce začnou likvidací náletových dřevin a důkladným ošetřením těch, které zůstanou zachované. Následovat bude zbourání skoro třicet let nevyužívané budovy a odvoz veškeré suti a dalšího odpadu. Navážou terénní úpravy a vytvoření přístupů včetně vybudování schodiště,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Dělníci se následně pustí do parkových úprav. „Zahrnou výsadbu téměř čtyř desítek nových stromů, konkrétně javorů babyka a mléč, plnokvětých ptačích třešní a habrů, sto čtyřiceti vzrostlých, víc než dvoumetrových habrových keřů, založení nových trávníků či louky a osazení třemi stovkami narcisů,“ vyjmenovala Vaňková.

Na rozhlednu se Brňané podívají zřejmě do konce roku.
Brňanům zpřístupní další rozhlednu, pod někdejší restaurací Grand Prix

Na závěr prací v parku přibude posezení. „Zčásti vyrobené na míru přímo pro tento projekt, což je případ trámových lavic," doplnila Vaňková.

Žádné komplikace

Hotový park mají dělníci předat v polovině července. Následující tři roky budou pracovníci zhotovitelské firmy Dirs Brno o dřeviny v novém parku pečovat.

Vzpomínkové místo na břehu řeky Svratky u zastávky Veslařská v brněnském Jundrově.
Desítky svíček a květin. Takto Brňané vzpomínají na zesnulého Tomáše

Při demolici kdysi vyhořelé jídelny ředitel společnosti Pavel Lysek neočekává potíže, které by práce prodloužily. „Jedná se o běžné bourací práce. Žádná komplikace tam navenek není,“ sdělil.

Náklady za kompletní obnovu území o rozloze přes čtyři tisíce metrů čtvrtečních jsou zhruba deset milionů korun. „Zásadním podnětem k zahájení rekonstrukce pro nás bylo získání dotace od ministerstva pro místní rozvoj, která pokryje téměř polovinu všech nákladů. Ze svého rozpočtu se budeme podílet necelými třemi miliony, stejně jako Brno,“ řekl starosta Brna-středu Vojtěch Mencl. Na území městské části se nachází brownfield nachází.