Novinka je i zpoplatnění parkování v noci, o víkendech a ve svátky. Nápad pobouřil třeba řidiče z povolání Jakuba Škrlu, který v Brně pracuje. „Nejdřív stojím dvě hodiny v zácpě a pak bych měl dávat ještě dvojnásobek za parkování. Těžko pro to hledám slušná slova,“ vzkázal radním.

Například za první hodinu stání v centru lidé zaplatí padesát místo třiceti korun, každá další hodina je vyjde na šedesát místo čtyřiceti.

Proti novým cenám se ohradili členové spolku Brno autem. „Jsou naprosto neodpovídající. S tak radikálním zdražením nemůžeme souhlasit. Nedává to vůbec smysl. Parkování v centru města regulují představitelé magistrátu dost,“ sdělil předseda spolku Jan Mandát.

Náměstek Hollan tvrdí, že cíl plánu není se aut zbavit, ale jen je odklonit. „Opatřeními chceme řidiče přimět, aby více využívali parkovací domy,“ vysvětlil.

Návrh změn při parkování
∙ Za první hodinu řidiči zaplatí 50 místo 30 korun.
∙ Každá další započatá hodina má stát 60 místo 40 korun.
∙ Nově lidé zaplatí také v noci, o víkendech a státních svátcích.

Že představitelé města centrum zdražováním vylidnit nechtějí, zdůraznil i náměstek primátora Richard Mrázek. „Pořád chceme, aby tu lidé žili. Stání má ale v odpoledních, večerních a nočních hodinách sloužit hlavně rezidentům,“ dodal.

Podle opozičního zastupitele Olivera Pospíšila je zdvojnásobení sazby zbytečné omezování. „Řidiče by město k využívání parkovacích domů mělo motivování jinak. Například zvýhodněním cen,“ myslí si.

Podobný názor má předseda spolku Brno+ Robert Kotzian. „ Se zdražením nesouhlasíme. Hollan není schopný předložit ucelený návrh parkování. Navíc hrozí to, že zdraží i majitelé parkovacích domů a odnesou to zase lidé,“ míní.

Majitelé parkovacích domů poblíž centra ovšem podle zjištění Rovnosti zdražovat nehodlají.

Jako první s nápadem podle Hollana přišli představitelé Brna-středu. „Podali návrh na zdražení a já jsem s ním souhlasil,“ řekl.

Mluvčí Brna-středu Iveta Fišerová ovšem nepotvrdila, že členové rady podobný záměr projednávali. „Rada městské části v této věci zatím nejednala,“ konstatovala.

PETR UHLÍŘ
PAVLA HLOUŠKOVÁ