Na vítr v peněžence se od září musí připravit studenti brněnské techniky. Kvůli drahým energiím připravuje univerzita zdražení v průměru o pět korun za jídlo. Škola naposledy zdražovala loni, a to kvůli inflaci. „Koleje a menzy VUT provozují třináct stravovacích provozů, kromě klasických studentských menz, zaměstnaneckých jídelen či bufetů také pizzerii Mozzarella, café bar Piccolo nebo třeba cukrárnu Rybkova na Fakultě stavební. Průměrná cena jídla se pohybuje okolo šedesáti korun,“ přiblížila mluvčí Vysokého učení technického v Brně Radana Koudelová.

Jako první se ke změnám cen v menzách uchýlila Masarykova s Mendlovou univerzitou. První zdražení oznámily od začátku letošního roku v návaznosti na vývoj cen energií. Obě však shodně připouštějí, že další nárůst průměrné částky za jídlo ve vysokoškolských stravovacích zařízeních nelze vyloučit. „Momentálně se průměrná cena hlavního jídla včetně přílohy pro studenty pohybuje od pětašedesáti do pětasedmdesáti korun. Konečná cena jídla, kterou hradí strávník, je tvořená aktuální cenou potravin a režijními náklady, které jsou stanovené v ceníku. Poslední navýšení režijních nákladů proběhlo u studentů od začátku roku o pět korun,“ sdělila Deníku Rovnost mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová.

Dodala také, že v současné době probíhají jednání s vedením univerzity o dalším navýšení, přibližně o čtyři až pět korun za hlavní jídlo. Správa kolejí a menz Mendelovy univerzity nyní provozuje čtyři výdejny a pizzerii nebo bufet.

Prakticky stejná situace panuje na brněnské Masarykově univerzitě. Naposledy se jídlo v tamních menzách zdražovalo na začátku letošního ledna, za jednu porci nyní studenti zaplatí kolem osmdesáti korun za porci. „Nyní se na zdražování fixní výše provozní režie nechystáme, abychom maximálně podpořili naše studenty a zaměstnance a dopřáli jim tak možnost stravování za příjemné ceny. Je ovšem pravděpodobné, že se režijním cenám budeme v interních diskusích věnovat směrem k příštímu kalendářnímu roku, zejména kvůli částkám za energie,“ okomentoval aktuální situaci mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.

Stravovací systém tamních menz funguje již dvanáct let na principu dynamické tvorby cen, který je z části postaven na denním soutěžení nákupu surovin na přípravu jídel s nejlepší dostupnou cenou. „Zjednodušeně řečeno, čím lépe nakoupíme, tím levnější bude porce jídla a obráceně. Automaticky tak dochází ke zlevňování nebo i zdražování cen jídel podle denních nákupů. Výše koncové ceny pro zákazníka je tedy dána zejména cenou vstupních surovin, protože provozní režie menz je fixní, ta se nezdražuje, zůstává stejná,“ dodal Sajbot.

Pomocnou rukou se pro univerzitu stalo zmírnění covidové pandemie a konec distanční výuky, jež pro školu znamenala výrazně vyšší návštěvnost ve všech šesti menzách i takzvaném Veggie baru. „I z tohoto důvodu jsme jim schopni i nadále nabízet kolem třinácti a více druhů jídel denně z české i mezinárodní kuchyně včetně salátů, pizzy, sushi, bezmasých jídel, bezlepkových jídel, raw stravy, dezertů, ovoce, čerstvých ovocných šťáv, aby si každý mohl vybrat podle své chuti,“ sdělil mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.

Kolik si připlatíte za oběd v brněnské menze?

* Masarykova univerzita:
Zdražení od letošního roku o pět korun, další růst cen je pravděpodobný, průměrná cena jídla kolem osmdesáti korun

* Mendelova univerzita:
Zdražení od letošního roku o pět korun, ve hře další navýšení o stejnou částku, průměrná cena jídla od pětašedesáti do pětasedmdesáti korun

* Vysoké učení technické v Brně:
Zdražení od letošního roku o pět korun, průměrná cena jídla kolem šedesáti korun