Návrh registrace hráčů je však založený na tom, že na něj brněnské herny dobrovolně přistoupí. „Současné zákony nám neumožní přikázat provozovatelům heren, aby se do něj zapojili,“ vysvětlil lídr brněnské Strany zelených Martin Ander.

Podle něj jde jen dočasné řešení, než se zákony změní a města budou mít větší pravomoci. „Je to lepší, než nedělat vůbec nic,“ tvrdí Ander.

Další slabinou plánu zelených je, že nepostihuje videoloterijní terminály. Zákon je totiž za obyčejné automaty nepovažuje a platí pro ně jiná pravidla. „Většina hráčů stejně začíná na automatech, kam hodíte pětikorunu. Pak teprve přejdou na terminály, na kterých jde prohrát mnohem víc,“ nevidí v tom problém Ander.

Podle starosty městské části Brna-střed Libora Šťástky registrace hráčů fungovat nebude. „Přijde mi to nedomyšlené. Jak chcete někoho přemlouvat, aby se dobrovolně vzdal zisku? Jak znám zelené, jde jim zase hlavně o to zviditelnit se před volbami,“ sdělil Šťástka.

Stejný názor má i brněnský primátor Roman Onderka. „Nedokážu si to představit. Pokud to navíc neovlivní hráče na videoloterijních terminálech, nemá to moc smysl,“ řekl Onderka.

Samotným hráčům se návrh zelených moc nelíbí. „Přijde mi to jako zásah do osobní svobody. Když se navíc nemusí zapojit všechny herny, půjdu radši do té, v které průkaz potřebovat nebudu,“ řekla návštěvnice herny, která si nepřála uvést své jméno.

Podle číšnice jedné brněnské herny, která si také nepřála zveřejnit své jméno, nemá nápad zelených příliš velkou šanci. „Lidi, kteří v tomto podnikají, jsou většinou cizinci a mafiáni. Ti jdou přes mrtvoly a dobrovolně se omezovat nebudou,“ řekla. Na lidech, kteří pobírají sociální dávky, vydělají podle ní totiž nejvíc peněz.

Podle zelených má jejich plán pomoci i Romům, kteří mají s hazardem a dluhy často problémy. Ředitelce IQ Roma servisu se však vůbec nelíbí. „Ten návrh je absurdní a populistický. Dělá z hráčství výsadu a rozděluje lidi na dvě skupiny. Místo toho, aby se zaměřoval na herny a jejich omezení, soustředí se na hráče, ale gamblerství vůbec neřeší,“ rozčílila se Klamková.

MICHAL FILÍPEK