O vzniku lávky tento týden jednala dopravní komise brněnského magistrátu, které je Ander členem. Jako jediný nesouhlasil s žádostí o vypracování investičního záměru ke stavbě. Komise však žádost posvětila a v příštích týdnech ji projednají brněnští radní. „Podle mě je zbytečné, aby lidé ze svých daní platili stavbu, která nenávratně zničí nedávno revitalizovaný park," tvrdí Ander.
Projekt se nelíbí ani architektu Petru Hrůšovi, který stojí právě za parkovými úpravami z let 2003 a 2005. Denisovy sady díky nim získaly i cenu Obce architektů. „Je naprostá šílenost propojit lávku s prostorem u památníku míru pomocí schodiště, které rozdělí stávající barokní opevnění. Místo naprosto ztratí svoji atmosféru," popsal Hrůša.
Anderovi navíc vadí, že se k investičnímu záměru nevyjádřily organizace, které mají na povolování stavby vliv. „V předložené žádosti zcela chybí například názor dopravního podniku. Tramvaje totiž může v zimě ohrožovat padající sníh z lávky. Především tam ale není jakékoliv vyjádřené památkářů. Jejich stanovisko musíme znát před tím, než investiční záměr posvětíme. Park je totiž chráněný," podotkl Ander.
Podle ředitele brněnského Národního památkového úřadu Zdeňka Váchy nikdo památkářům žádný konkrétní návrh nepředložil. „Vím, že se o přemostění uvažuje. Pokud ale zatím neexistuje přesný projekt, nedokážu říct, jak sek věci postavíme," podotkl Vácha.
Podobný názor má i mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. „Předpokládám, že nás město osoví až s hotovým projektem. Do té doby těžko posoudíme, zda má most přes Husovu ulici na dopravu nějaký vliv," sdělila.
Lávku chce postavit radnice Brna – středu. Její starosta Libor Šťástka obavy kritiků odmítá. „V současnosti jen prověřujeme, zda je vůbec možné ji postavit. Jakmile město schválí investiční záměr, začneme teprve připravovat konkrétní projekt a samozřejmě oslovíme odborníky ze strany památkářů i architektů. Nijak výrazně projekt neprosazujeme, navíc si nedokážu představit, kde na něj v příštích letech seženeme peníze," upřesnil Šťástka, který vidí chyby i v předběžném návrhu lávky. „Není tam zajištěná bezbariérovost. To považuji za velký problém a do projektu se nepustíme, pokud tam rodiče s kočárky zastaví schody," podotkl starosta.
Podobný názor má i zastupitel pro rozvoj Brna – středu Vojtěch Mencl. „Lávka může zpestřit oblast v okolí Petrova. Pokud se lidé i odborníci postaví proti ní, od projektu ustoupíme. Stavba v žádném případě není nutná. Navíc uvažujeme pouze o formě decentního přemostění ulice. Nechceme tam žádný megalomanský most," upřesnil Mencl.
Proti podobnému řešení není ani architekt Hrůša. „Pokud tam nevznikne nějaké železobetonové monstrum, může lokalitu doplnit. Projekt musí ale zpracovat skuteční odborníci," podotkl Hrůša.