Zařízení od letošního února pěstitel tři měsíce testoval v Malhostovicích, kde zeleninu i pěstuje. „Nejčastěji zákazníci žádali menší množství a platbu kartou. Původní automat uměl přijímat jen papírové stokoruny, za které zákazník získal asi sedmikilový balíček brambor nebo pětikilový balíček cibule. Nyní tam pracovníci přidělávají terminály na platby kovovými mincemi i kartami,“ řekl majitel zařízení.

Zeleninový stroj má čtyři zásobníky. Prodejce chce nabízet vždy maximálně pět kilo brambor, dvě kila cibule a kilo česneku. Balíky je připravený zmenšit a cenu za ně snížit, pokud to zájem kupujících ukáže.

Několik desítek stromů sázely děti ze základní školy do prostoru za novým komunitním centrem v Přibicích na Brněnsku.
Lípy v Přibicích nevydrží. Děti sázely do arboreta cypřiše či perské akácie

Zeleninomat ho upozorní emailem nebo sms zprávou v případě, že potřebuje doplnit. „V každém zásobníku je deset pytlíků zeleniny. Jakmile vydá sedmý, přijde mi zpráva, že je ze sedmdesáti procent vyčerpán. Zásobníky se standardně doplňují jednou denně,“ upřesnil pěstitel.

Zařízení je vybavené klimatizací, aby zelenina zůstala čerstvá co nejdéle. „Záleží na tom, jaké je počasí, ale automat dokáže chladit i vytápět. Teplotu nastavuji podle typu zeleniny. Brambory se uchovávají v podmínkách od šesti do jedenácti stupňů Celsia,“ sdělil Grünwald.

Do budoucna i ovoce

Do Brna plánuje umístit tři automaty na začátku letošního srpna. „Termín bude záležet na tom, kdy a kolik se nám toho podaří letos vypěstovat. Nechci automaty plnit bramborami ze zahraničí. Zatím o něj projevili zájem v brněnských Řečkovicích, Židenicích a Kohoutovicích,“ vyjmenoval zemědělec. Dodal, že by v budoucnu tímto způsobem rád prodával i ovoce od místních sadařů.

První cesta vlakového speciálu na vídeňské letiště z brněnského hlavního nádraží.
Přímý vlak z Brna na vídeňské letiště: až šestkrát denně, chybí ale kapacita

O elektronickou prodejnu zeleniny mají podle kohoutovického starosty Jakuba Hrušky velký zájem místní obyvatelé. „Pravděpodobně bude stát v blízkosti horního náměstí. Tímto způsobem se snažíme pokrýt poptávku po čerstvé zelenině, protože je celkem těžké sehnat zemědělce, který by u nás chtěl pravidelně prodávat na stánku,“ sdělil starosta.

Nápad vítá například Hana Šmídková, která bydlí právě v Kohoutovicích. „Podle mě je důležité vybrat vhodnou lokalitu. Ideálně blízko zastávky, a aby tam bylo i místo na zaparkování auta. Když tam bude obrat, budeme mít v sezóně kdykoliv čerstvou zeleninu od místních farmářů,“ radovala se žena.