O rozmístění stánků rozhodovalo vedení městské části Brno-střed. Ve hře byla varianta, že se část z nich soustředí kolem kašny Parnas v polokruzích. „Nakonec jsme zvolili umístění stánků v řadách. Bude jich tak 106, o devět víc, než v druhé variantě," sdělila místostarostka městské části Jasna Flamiková.
Názory na rozmístění prodejních míst se různí. „Nemám problém ani s jedním z řešení. Pokud znamenají řady větší nabídku, jsem pro," řekl David Řepa. Naopak Radce Vítkové se víc líbila půlkruhová varianta. „Připadala mi zajímavější," svěřila se žena. Souhlasí s ní trhovkyně Iveta Veselská. „Trhovci by dostali rovnější šanci zaujmout zákazníky," řekla.
Narozdíl od rozmístění stánků zatím není jasné, jak budou vypadat. Už vytvořený prototyp nevyhovoval. „Vypadal dobře, byl stabilní a pevný. Jenže těžký. To by zkomplikovalo prodej drobným zemědělcům. Překupníkům by přepravování těžkých stánků nevadilo. Ale nám záleží na tom, abychom měli co nejvíc drobných prodejců. Ti dělají Zelňák Zelňákem," upozornila Flamiková.
Městská část proto zadala výrobu nového prototypu. Bude mít jiný systém skládání a hlavně bude jeho dřevěná část z lehčího smrkového dřeva místo původně zvoleného akátového. „Vyrobíme patnáct, či dvacet stánků a necháme je letos trhovci odzkoušet. Pokud vyhoví, dáme je později na celý trh. Ale nechceme riskovat, že osadíme náměstí špatnými stánky," řekla místostarostka.
Dodala, že už letos radnice pořídí ke stánkům nové slunečníky. „Neznamená to, že prodejci nesmějí používat svoje. Ale musejí být bez reklam," doplnila Flamiková.
Opravy trhu začaly předáním staveniště loni devátého dubna. V centrální části měly skončit před Vánoci, aby tam mohla městská část uspořádat tradiční vánoční trhy. Zbytek měli dělníci ukončit krátce po novém roce. Jenže loni v říjnu rada města schválila prodloužení stavby do patnáctého května a navýšení ceny z šedesáti na skoro sedmašedesát milionů korun. „Důvod změny byl dlouhý archeologický výzkum," objasnil mluvčí magistrátu Pavel Žára.
Podle mluvčí Brněnských komunikací Vladimíry Navrátilové už další změny nehrozí. „Platí termín dokončení čtrnáctého května. Dodělat je třeba dlažbu pod Svatou trojicí a Špalíčkem a v ústí do Masarykovy ulice. Končí práce na lavičkách, koších, sloupcích či mřížkách ke stromům a výsadba," oznámila mluvčí městské firmy, která má nad stavbou dozor.
Také archeologové už dokončují svoji práci. Podařilo se jim několik objevů. „Nejzajímavější nálezy byly z doby bronzové a železné. Třeba pohozené lidské ostatky z doby únětické kultury. Těšili jsme se na doklady raně středověké vesnice, která měla na místě stát ještě před Brnem, ale nenašli jsme je," informoval Antonín Zůbek z archeologické společnosti Archaia. Překvapivé podle něj bylo i zjištění, že v náměstí jsou pozůstatky deseti historických vodovodů či zcela neznámé kašny u Divadla Husa na provázku.