VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přemýšlejte vlastní hlavou, poradil Zeman lidem při setkání v blanenském kině

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Hybridní a kybernetická válka jsou podle prezidenta Miloše Zemana největší válečné hrozby moderního světa. Oznámil to posluchačům v aule brněnské Univerzity obrany. Podpořil také znovuzavedení branné výchovy, ale pouze v případě, že nepůjde jen o teoretickou výuku ale o praktická cvičení v terénu. Boj proti terorismu má podle prezidenta pokračovat, aby v žádném z českých měst nedošlo k podobným incidentům jako při útocích v Londýně, Madridu nebo New Yorku. Odpoledne zamíří prezident do Blanska. Celou návštěvu sleduje Deník Rovnost online. 

1.12.2014 27 AKTUALIZOVÁNO 1.12.2014
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman přijel na návštěvě v Brně.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Návštěvu prezidenta na jihu Moravy sledujte od pondělí do středy online na webu Brněnského deníku Rovnost. Pro obnovení stránky stiskněte F5.

20:20 - Prezident České republiky Miloš Zeman má za sebou první den své návštěvy na jižní Moravě. V úterý pokračuje jeho program od čtvrt na jedenáct dopoledne v Brně navštěvou firmy Remet, která se zabývá recyklací kovového odpadu. Poté se přesune do Židlochovic a Lednice, v obou obcích promluví k občanům. Program zakončí večer v Mikulově na předávání Cen Jihomoravského kraje. Celý den opět podrobně sledujte online reportáž na stránkách Deníků Rovnost.

18:46 - Debata s prezidentem ve zcela zaplněném blanenském kině skončila asi v 18.20 hodin. Miloš Zeman se s lidmi rozloučil s přáním, aby se nenechali ničím rozházet a přemýšleli vlastní hlavou. Nyní se vydal na cestu do Brna, kde v půl osmé povečeří s osobnostmi Jihomoravského kraje, členy brněnského diplomatického sboru a krajskými radními.

Prezident Miloš Zeman na besedě v kině.

18:42 - Padesátiletý sympatizant Miloše Zemana Milan Rokytka přijel podpořit hlavu státu do kina v Blansku až z Prahy. "Pan prezident na rozdíl od ostatních politiků plní své volební sliby. Přislíbil, že nebude vetovat každý zákon, ale jen ten špatný. To se chystá udělat i v případě, že poslanci si schválí čtrnáctiprocentní zvýšení platů. Jejich záměr označil za nenažranost, s čímž souhlasím," řekl Rokytka.

18:20 - Miloš Zeman po setkání s představiteli města Blanska nyní diskutuje s občany v blanenském kině. Josef Zvěřina ze Žernovníku na besedu nešel. „Všichni teď vytahují červené karty, ale já bych prezidentovi dal rovnou černou. A ukázal palcem dolů. Už od dob opoziční smlouvy nemám pány Zemana ani Klause rád," řekl čtyřiašedesátiletý muž. 

16:45 - Po návštěvě ČKD Blansko Holding se prezidentská kolona přesune na blanenskou radnici. V tamní obřadní síni se Miloš Zeman setká před pátou odpoledne s blanenskými úředníky a vedením města. Poté se přesune do blanenského kina, kde před půl šestou začne setkání s veřejností. Zeman na něm dostane od zástupců města upomínkové předměty z litiny. Na pódiu dekoruje také městskou zástavu a zapíše se do pamětní knihy.

Návštěva ČKD Blansko Holding.
Návštěva ČKD Blansko Holding.

16:20 - Na své první návštěvě kraje v září 2013 Miloš Zeman navštívil například Jihomoravské inovační centrum v Brně anebo diskutoval se studenty Podnikatelské fakulty Vysokého učení technického. Podíval se také do Kuřimi, Břeclavi, Hodonína, Vyškova nebo Znojma.

15:52 - Černohorský Hotel Sladovna poté, co prezident poobědval, zveřejnil menu. Jako předkrm se podávala šlehaná gorgonzola na listových salátcích s červenou čočkou a opečeným toustem. Dále si Miloš Zeman pochutnával na moravské bramboračce s domácím uzeným masem podávané v pečeném chlebu. Jako hlavní chod následovala jelení kýta sous vide na smetaně s domácím houskovým knedlíkem, brusinkovým terčíkem a šlehačkou. Slavnostní oběd pořádaný hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem završil dezert v podobě domácího lívanečku s krémem z bílé čokolády a malinami.

Menu prezidenta republiky v Černé Hoře.
Menu prezidenta Miloše Zemana. Foto: Jiří Ovčáček

15:27 - Na vrátnici ČKD Blansko Holding divize výrobní čeká na příjezd prezidenta hlouček asi dvaceti dělníků v montérkách s deštníky. Mají dobrou náladu, vtipkují. Na Miloše Zemana se těší například montér ocelových konstrukcí Jiří Kuthan. „Pana Zemana jsem volil, považuji ho za našeho nejlepšího prezidenta. Naživo jsem ho ještě neviděl, tak jsem se přišel podívat. Jsem rád, že zrovna do naší firmy přijede," řekl muž. Přizvukoval mu i vazač František Bezděk. „Těším se, až pana prezidenta uvidím a pozdravím se s ním."

15:25 - Při rautu tvořeném především regionálními produkty v ČKD Blansko Holding bude prezidenta obsluhovat studentka Střední školy technické a gastronomické Blansko Michaela Vaněrková. „Jsem hodně nervózní, abych něco nezkazila. Myslela jsem na to už týden dopředu," řekla dívka.

15:22 - Prezident poobědval v hotelu Sladovna. Přihlížející ho ale ani nezahlédli, auto s ním vjelo přímo do areálu. Další zastávkou prezidentské návštěvy bude podnik ČKD Blansko. Předpokládá se, že tam dorazí asi o čtvrt hodiny později proti původnímu programu.

14:48 - Miloš Zeman bude obědvat v černohorském hotelu Sladovna. V jeho prostorách jsou nyní na školení i zaměstnanci jedné firmy. Manažer vzdělávání Aleš Koutný prezidentovi nefandí. „Firemní akci jsme měli naplánovanou nezávisle na návštěvě Miloše Zemana. Prezidenta vidět nechci, ale pokud bude ta příležitost, ukážu mu červené tričko, které jsme si já i další kolegové na protest proti němu oblékli. Podle mě je náš prezident ostudou, rozděluje společnost. Já jsem si vážil jen Masaryka a Havla," řekl Koutný.

14:25 - Na autobusové zastávce v Černé Hoře čekají žáci z 8. A a 8. B tamní základní školy. Návštěvu prezidenta si nechtějí nechat ujít, vyběhli kvůli tomu ze školy. Zatím se baví tím, že odhadují, kterým autem už Miloš Zeman přijede. „Moc se na něj těšíme. Pokud bude příležitost, požádáme ho o autogram," řekl i za spolužáky Radim Vízdal.

14:20 - Prezident v Černé Hoře ještě není. Vyhlíží ho tam například místní osmašedesátiletý František Jílek. „Panu prezidentovi fandím, líbí se mi, jak si ve své funkci vede. Je ale škaredé počasí, tak nevím, jestli na něj vydržím čekat," sdělil důchodce.

14:10 - Další program bude pokračovat po obědě ve strojírnách ČKD Blansko, kde se prezident Zeman o tři čtvrtě na čtyři setká s vedením společnosti a jejími zaměstnanci.

13:58 - Prezidentova manželka míří do domova důchodců v Předklášteří.

13:48 - Loňská návštěva Miloše Zemana v Brně se neobešla bez výtržností. Připomeňte si incident s cyklistou zde.

13:23 - Miloš Zeman ozdobil bojový prapor prezidentskou stuhou. Ukončil tím návštěvu Univerzity obrany. Teď míří do Černé Hory na oběd.

13:21 - Starosta Lednice Libor Kabát připravuje pro Miloše Zemana, který se v obci zastaví v úterý dopoledne, dva dary. Prvním je obraz malíře Vitali Komarova, který našel nový domov právě v Lednici. „Zvolili jsme obraz s tématikou naší obce. Pan Komarov jich má celou řadu, takže bylo z čeho vybírat," řekl Kabát. Zároveň odmítl, že by při výběru autora hrály jakoukoliv roli malířovy ruské kořeny. Doplňkem k obrazu bude dárkové balení dvou lednických vín – bílého a červeného.

13:19 - „Ať jste kdekoliv, bráníte civilní české obyvatelstvo. Snažíte se zabránit tomu, aby Praha nebo jakékoliv jiné město včetně Brna nedopadlo tak jako Londýn, jako Madrid, Jako Bombaj nebo nedej pánbůh New York. Chráníte české civilisty a když se vám podaří zlikvidovat jednu teroristickou jednotku, možná jste zlikvidovali právě ty, kteří se cvičili na útok proti civilním obyvatelům České republiky," uzavřel Zeman svým poselstvím armádě debatu.

13:16 - Od vedení města Blanska v pondělí dostane Miloš Zeman talíř z blanenské litiny a také popelník. Se zástupci města se sejde v obřadní síni na radnici před pátou hodinou odpolední. „Prezidentská kancelář se ptala, zda se může v blanenské obřadní síni kouřit. Nepovolili jsme to, ale zase od nás pan prezident dostane litinový popelníček. Tak snad se to tím trošku vyžehlí," zavtipkoval blanenský starosta Ivo Polák.

13:09 - Prezident Zeman odpovídal na zavedení branné výchovy. „Otázkou je, zda to bude cvičení na přípravu atomového útoku ve stylu ‚lehněte si tímto směrem a čekejte na smrt', nebo jestli to bude výchova, kterou bych přirovnal ke skautům. Tím nechci urazit skauty ani brannou výchovu. Branná výchova by se měla odehrávat více v terénu než v učebnách, kde si budete číst, jak bojoval Napoleon. Musí jít o atraktivní formu výuky, která by mohla vést dobrovolných záloh a vytvoření něčeho, čemu v Americe říkají homeguard," odpověděl prezident.

13:03 - Studenti nyní pokládají otázky. „Je třeba, abychom se připravili na kybernetickou a hybridní válku, která je novou formou vláky. K navyšování výdajů na vojenský rozpočet říkám ano, ale efektivně, a aby jeho podstatná část šla na investice a aby to nebyly investice typu bitevníky L-159, které budu české armádě vyčítat až do konce svého života," odpověděl Zeman na dotaz z publika.

12:59 - Manželka prezidenta Zemana má celý den jiný program než manžel. Dopoledne navštívila lesní školku v Brusné na Brněnsku. Nyní se zastavila v Tišnově na oběd.

12:55 - Diskuze na Univerzitě obrany pokračuje. „Válka proti terorismu je něco úplně jiného, než byly všechny předchozí války, a žádná z učebnic o předchozích válkách nepomůže a je třeba sepsat učebnici jinou," sdělil studentům Zeman.

12:50 - „Vojáci, nazdar," pozdravil Miloš Zeman studenty a příslušníky Univerzity obrany. „Zdar!" odpověděli mu jednohlasně. Začíná debata, která vyvrcholí dekorováním bojového praporu stuhou prezidenta republiky.

Prezident Miloš Zeman diskutoval se studenty Univerzity obrany.

12:47 - Loňskou návštěvu prezidenta na jižní Moravě si můžete připomenout zde. Tehdy studentům radil, aby nebyli ovce, ale berani.

12:33 - Studenti v aule Univerzity obrany nacvičují přivítání prezidenta. „Sloužíme vlasti!" opakují burácivě a jednohlasně.

12:11 - Setkání prezidenta Miloše Zemana s blanenskou veřejností se přesouvá. Kvůli nepříznivému počasí se celá akce uskuteční v blanenském kině, kam prezident zamíří v pondělí před půl šestou večer. „Před chvíli jsme dostali zprávu z kraje a prezidentské kanceláře, že máme setkání pana prezidenta s lidmi na náměstí Republiky přesunout do blanenského kina. Kvůli špatnému počasí. S touto variantou jsme počítali a vše je nachystáno," uvedl tajemník blanenské radnice Josef Kupčík.

12:05 - Zeman debatuje s lidmi z Univerzity obrany. Celá akce má zpoždění. Čeká se na debatu se studenty.

11:46 - Prezident se přesunul na Univerzitu obrany. Setká se tam s vedením, veterány i současnými studenty. Před budovou univerzity mu zhruba sto padesát lidí ukázalo červenou kartu. „Zeman svými výroky o Ukrajině nahlodává demokracii. A o jeho slovníku ani nemluvě," vysvětlil jeden z účastníků akce Roman Antl, proč se protestu zúčastnil. Protestu se zúčastnil k krajský zastupitel David Macek (KDU-ČSL). „Omluvil jsem se ze všech formálních setkání s panem prezidentem, protože považuji za důležitější ukázat mu červenou kartu," řekl Macek. Zeman podle něj zpochybňuje důvěryhodnost Česka u západních partnerů.

11:33 - Pondělní raut v blanenské společnosti ČKD Blansko, kam prezident zavítá ve tři čtvrtě na čtyři, připravili pro prezidenta studenti ze Střední školy technické a gastronomické Blansko. Z oboru kuchař číšník. Lahůdky začali chystat už v neděli. Vsadili na regionální produkty z Blanenska. Pštrosí maso, kozí sýry a pstruhy. „Pro školu je to velká čest připravit prezidentský raut a pro studenty odměna," uvedla učitelka odborného výcviku Markéta Sedláčková.

11:17 - Prezident míří na schůzi s řediteli škol, nemocnic a neziskových organizací. Takřka na každém rohu krajského úřadu je ochranka. „Ať v žádné chodbě po cestě není žádný stojan nebo papír ležící na zemi," dává rozkazy do telefonu jeden z mužů zajišťujících prezidentovu návštěvu.

11:11 - Část zítřejšího dne bude Miloš Zeman i na Břeclavsku. Kde se zastaví? Dozvíte se zde.

10:52 - Prezident vyjádřil nesouhlas se závratným zvedáním platů poslanců a senátorů. „Jste první, komu říkám, že zákon o zvýšení budu vetovat," sdělil Zeman. Doplnil, že on je sice kritizovaný za používání vulgárních výroků, ale požadavek poslanců považuje za nenažranost. Stanovisko jihomoravských poslanců ke zvyšování platů čtěte zde.

10:49 - Zeman by chtěl popřát Zastupitelstvu Jihomoravského kraje, aby se dokázalo spojit s novými komunálními zastupiteli bez ohledu na to, z jaké jsou strany. 

10:44 - Dnešní plán Miloše Zemana se podrobně dozvíte zde.

10:41 - Michal Hašek mluví o tom, jak by se měli trestat lidé, kteří falšují víno. Zdůrazňuje také, že doufá, že se příští rok v Brně pojede Velká cena.

10:36 - Miloš Zeman se setkal se starosty obcí s rozšířenou působností.

10:16 - Kompletní program návštěvy prezidenta najdete zde.

10:08 - Návštěvu prezidenta doprovází přísná bezpečnostní opatření. Zajistí je jihomoravští policisté s prezidentovou ochrankou.

9:58 - Miloš Zeman přijel ke Krajskému úřadu Jihomoravského kraje v doprovodu policejních aut. Přivítal ho jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Prezident Miloš Zeman přijel do Brna.

Autor: Redakce

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:
Tabulka s informací o restaurování v roce 1987
1 3

Na zdi radnice jsou vyobrazení nacisté

Na Kolišti unikal plyn. Policie musela řídit provoz.

V centru Brna unikal plyn. Dvě hodiny kvůli tomu bylo uzavřené Koliště

Myslel si, že se vrací zloději a vytáhl samopal. Nestřílel důvodně, rozhodl soud

Jižní Morava – Domníval se, že se pachatelé vracejí. Na přijíždějící auto proto začal střílet ze samopalu. Za pokus o těžké ublížení na zdraví udělil soud čtyřiačtyřicetiletému Karlu Podešvovi ze Znojemska tříletou podmínku. Pokud ji poruší, půjde na dva roky do vězení. Proti rozsudku okresního soudu ve Znojmě obhajoba podala odvolání. Ve čtvrtek proto případ z loňského prosince znovu řešil Krajský soud v Brně. Dřívější rozsudek potvrdil.

Znásilnil mě, stojí si dcera za svým. Krajský soud nevinu otce potvrdil

Brno – Osahával mě, strkal mi jazyk do pusy a pohlavně mě zneužil, tvrdí v současné době už plnoletá žena z obce na Brněnsku. Osočila z toho svého devětačtyřicetiletého otce. Soud jej však zprostil viny. Proti rozsudku Okresního soudu na Brněnsku se odvolala státní zástupkyně Andrea Ulvrová. Soulož mezi příbuznými proto ve čtvrtek projednával Krajský soud v Brně. Odvolání zamítl.

Mladí kuchaři otestovali své dovednosti. Při vaření s italskými mistry

Brno /FOTOGALERIE/ – Marcipánové dorty, křupavá pizza i lahodné koktejly. Lidé z Brna se mohli při dni otevřených dveří podívat, jak studenti z Odborného učiliště v brněnské Lomené ulici vaří bok po boku se zkušenými italskými šéfkuchaři.

V brněnské zoo se narodila dvě levhartí mláďata. Po sedmnácti letech

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Významného chovatelského úspěchu dosáhla brněnská zoo. Po sedmnácti letech se v noci z 20. na 21. listopadu narodila dvě mláďata levharta cejlonského.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT