Protokol Ústavního soudu ponechal témata a program setkání bez komentáře, mluvčí soudu Vlastimil Göttinger jen uvedl, že půjde o první oficiální návštěvu Zemana u ÚS.

Prezident dorazí k Ústavnímu soudu v 11:00, z Brna odjede zřejmě v podvečer. S představiteli justice půjde také na oběd. Setkání se Zemanem mají v plánu jak předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, tak šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Ústavní soud je od loňska nekompletní. Postupně bez náhrady odešli Eliška Wagnerová, František Duchoň a Jiří Mucha. Soudců je tedy jen 12 místo předpokládaných 15. Kdyby odešel ještě jeden, vedlo by to k částečné paralýze soudu a k zastavení přezkoumávání zákonů. Letos přitom vyprší mandát dalším sedmi soudcům. Výběr nových členů proto patří k důležitým Zemanovým úkolům. Jeho návrhy musí schválit Senát.

Zeman už dříve opakovaně avizoval, že při doplňování Ústavního soudu bude konkrétní jména konzultovat s předsedou Pavlem Rychetským. Ten zase připustil, že by přijal nominaci na další funkční období, ale pravděpodobně jen na pět let.

K personální situaci u soudu se Zeman vyjádřil naposledy ve čtvrtek, kdy uvedl, že snaha o doplnění soudu je na dobré cestě. Slíbil, že jména předloží Senátu v druhé polovině tohoto týdne. Doufá, že horní komora Parlamentu návrhy projedná dříve než v zákonem stanovené šedesátidenní lhůtě.

V médiích se v minulých týdnech objevilo několik jmen případných kandidátů. Šlo například o experta na trestní právo Jaroslava Fenyka a odbornici na obchodní právo Irenu Pelikánovou, jež působí u Soudu prvního stupně Evropské unie. Zemanovu nabídku podle neoficiálních informací odmítli bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) a profesor univerzity Cardiff Law School Jiří Přibáň.