Zeman v proslovu uvedl, že se dozvěděl o dvou dětech ze školy, které zkolabovaly hlady. Zmínil také dalšího chlapce, který v pátek snědl 15 knedlíků. "Když mu říkali, že ho bude bolet břicho, odpověděl, že příště bude jíst až v pondělí. A já se ptám, co je to za rodiny, které nedají svým dětem najíst," uvedl prezident.

Vyslovil přání, aby existovala přátelská spolupráce mezi rodinou a školou. "Ale někdy je nutný zásah na ochranu našich dětí, aby tyto děti nehladověly, aby je rodiče posílali do školy a aby ve svých rodinách byly děti v pohodě," řekl Zeman.

Slavnostní otevření nové přístavby základní školy v Mokré-Horákově.
Nové moderní dílny pro děti. Otevřeli přístavbu základní školy v Mokré-Horákově

Prezident dále zmínil Komenského a školu hrou. Dětem popřál, aby si našly kamarády. "Přeji vám radost ze života, kamarády, hodně jídla i pocit úspěchu na základě soutěže ve škole, soutěže, která vás bude bavit," dodala hlava státu.

Zeman v Brně

Hlavu státu pozvala dopisem škola, protože tam měla loni školní rok zahajovat prezidentova žena Ivana Zemanová. Loni ale musel prezident návštěvu kraje zrušit ze zdravotních důvodů, podstoupil operaci zlomené ruky.

Firma TE Connectivity otevřela v Kuřimi novou firemní školku.
Závod v Kuřimi otevřel novou firemní školku. Podívejte se, jak to tam vypadá

Zeman přiletěl do Brna v úterý večer armádním strojem CASA, který tvoří páteř českého vojenského dopravního letectva. Dříve politici používali především armádní vrtulníky. Prezident se vrací do Prahy ještě ve středu.