Všechny tři konvoje mířily do Kotlářské ulice před brněnskou pobočku Státního zemědělského intervenčního fondu, aby vyjádřily nespokojenost s rostoucí byrokracií a komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie.

Zhruba dvacítka zemědělců jedoucích od Modřic se se svými těžkými stroji vydala směrem ke Kotlářské Vídeňskou ulicí. Křižovatkou u zastávky Poříčí traktory projely o půl jedenácté. Žádné komplikace v dopravě na místě nezpůsobily a občasné krátké zatroubení z protijedoucích náklaďáků bylo spíše pozdravem než vyjádřením nesouhlasu.

Do Kotlářské dorazila skupina jedoucí z jihu jako první, těsně před tři čtvrtě na jedenáct. Přestože původně chtěli zemědělci v Kotlářské zastavit, nakonec ulicí za hlasitého troubení jen projeli. Před pobočkou Státního zemědělského intervenčního fondu platí zákaz zastavení. „Cestou před pobočku jsme chtěli demonstrovat naši skoro zoufalou situaci," vysvětlil předseda představenstva společnosti Bonagro Roman Zvěřina.

Protestní jízda traktorů projela ve čtvrtek dopoledne také brněnskou Vídeňskou ulicí:

Zdroj: Deník/Aneta Denemarková

Podle organizátorů brněnské protestní jízdy ale nešlo o kritiku národních institucí. „Vyjeli jsme jako součást celoevropské stávky. Problémy v zemědělské politice jsou v celé Evropě a dnes se protestuje ve více státech," uvedla Martina Boková ze Zemědělského svazu.

Důležitý bod akce byl na česko-slovenském hraničním přechodu mezi Hodonínem a Holíčem, kde vystoupil prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal, viceprezident Slovenské zemědělské a potravinářské komory Andrej Gajdoš a viceprezidentka Maďarské zemědělské komory Katalin Süle.

Křižovatkou projížděly traktory rychle

V závěsu za jižní skupinou dorazili do Kotlářské asi o minutu později zemědělci jedoucí od Bosonoh. Před jedenáctou už mířily první traktory od Kotlářské Kolištěm ve směru na Dornych, provoz nijak nenarušily. Křižovatku projížděly rychle, také tady občas někdo zatroubil.

Poslední a nejpočetnější konvoj, jedoucí od zemědělského areálu u Rohlenky, dorazil do Kotlářské až před půl dvanáctou. Lidé v ulici na projíždějící a troubící stroje mávali, někteří si je točili, jiní trousili pichlavé poznámky na adresu zemědělců.

PODÍVEJTE SE, JAK TRAKTORY PROJELY KOLIŠTĚM NA DORNYCH:

Zdroj: Deník/Karolína Kučerová

„Jsem nadšená z vesměs pozitivního přístupu kolemjdoucích. Zejména starší generace ví, že bez zemědělců nejsou potraviny, je to potřebný obor," vyjádřila se Boková. Celkem Brnem ve čtvrtek dopoledne projelo šestasedmdesát zemědělských strojů.

Před těžkými stroji jedoucími z východní strany jel v osobním autě jako předvoj Zvěřina. „Snažili jsme se dopravu co nejméně blokovat, doufám, že se to podařilo. Problém byl s napojením se na silnice, například v Brně u spalovny, tam je to zasekané kvůli stopce. Olomoucká je zavřená, takže jsme hledali alternativu. Nakonec jsme jeli přes Švédské valy, ale trochu jsme se i kvůli provozu zdrželi," popsal zemědělec.

Závažné komplikace nevznikly

Během cesty zemědělci několikrát zastavovali, aby počkali na zbytek skupiny. „Od Rohlenky nás vyjíždělo asi padesát, část strojů jsme ale nakonec nechali ve Slatině, kde řidiči jezdili mezi kruhovými objezdy. Už by to bylo na cestu do centra asi moc," dodal Zvěřina.

K výraznějším dopravním komplikacím nedošlo na žádné z tras. „Závažné komplikace nevznikly, policisté cestu zemědělců monitorovali a byli jsme v kontaktu s organizátory, které jsme opakovaně upozornili na ulice, do kterých nesmí dle zákona vjet," uvedl vedoucí dopravního inspektorátu Brno-město Milan Havlíček.

PODÍVEJTE SE, JAK VYPADALY AKCE ZEMĚDĚLCŮ JINDE V KRAJI:

V Brně podle něj nevznikaly kolony a ani městská hromadná doprava neměla žádné větší zpoždění.

Protestujícím vadí především byrokratické zatížení, dovoz zboží ze zemí, které nemusí splňovat požadavky Evropské unie, špatně nastavená cenová strategie potravin či přemíra kontrol. „Minulý rok jsme tu měli hned tři. V jednom případě si kontrola dokonce donesla lopatu, aby odkryla sníh a zkontrolovala, jestli tam roste vojtěška. To už mi přijde nad rámec normality,“ uvedl pro Deník například ředitel družstva Pooslaví v Nové Vsi Lukáš Jurečka.

Ve čtvrtek jednadvacátého března se dočká slavnostního otevření také třetí vodojem na Žlutém kopci v Brně. Podívejte se dovnitř.
VIDEO: Třetí vodojem na Žlutém kopci v Brně. Nahlédněte dovnitř dřív než ostatní

Po průjezdu Kotlářské ulice se zemědělci rozjeli každý vlastním směrem do svých areálů.