Zařadit nižší rychlost a popojíždět v koloně museli v pondělí dopoledne řidiči na dálnicích D1 a D2 a některých dalších silnicích v Brně a okolí. Zdržely je pomalu jedoucí zemědělské stroje a auta farmářů, kteří protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka.

K celorepublikové manifestační jízdě se připojily i stovky zemědělců z jižní Moravy. „Nabral jsem kvůli blokádě silnic tak deset minut zpoždění,“ popsal situaci jeden z řidičů, který projížděl okolo modřického nákupního centra Olympia.

Traktory i nákladní auta brzdily mezi devátou a jedenáctou hodinou dopoledne dopravu také v Řípské ulici v městské části Slatina, v místě křížení dálnic D1 a D2 a na silnici číslo 43 na Blanensku. Někde se tvořily až několikasetmetrové kolony, protože zemědělské stroje popojížděly jen zhruba třicetikilometrovou rychlostí.

Traktory i auta

Farmáři na jižní Moravě se snažili být k řidičům ohleduplní. „Provoz jsme jen zpomalili, na rozdíl od kolegů jinde v Česku. Ti dopravu zastavili v některých úsecích dálnice úplně. Najeli jsme v devět hodin na dálnici ve směru na Prahu. Na křižovatce na Znojmo jsme se otočili a jeli pak zase na Bratislavu. Za dvě hodiny jsme udělali pět nebo šest koleček,“ uvedl například ředitel krásenského družstva Kojál na Vyškovsku Ladislav Ševčík.

Organizátoři do protestu na jižní Moravě zapojili asi sedmdesát zemědělských strojů. „Byly mezi nimi traktory i těžká technika,“ upřesnil předseda brněnské agrární komory Jaroslav Hunkes. Jeho komentář čtěte ZDE

Na dálnici stroje vjíždět nesmí, proto tam zemědělci zpomalovali provoz osobními auty. „Napočítali jsme jich 117. Přesto se protest zemědělců obešel bez vážných problémů,“ sdělil mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb. Podle něj dosahovaly kolony nárazově dvou až tří kilometrů. Pozemním hlídkám vypomáhal ze vzduchu vrtulník.

Nejvíce práce měli dopravní policisté asi na nebezpečné silnici I/43 z Brna na Svitavy. Na několika místech zastavovali kolony zemědělců a pouštěli před ně projíždějící řidiče. „Vím, že zemědělci nedostávají od státu a Evropské unie dost peněz. Podle mého si ale vybrali pro svou akci dost nevhodný úsek. V zácpě může spousta lidí ztratit nervy a začít riskantně předjíždět,“ poznamenal řidič Jan Mlčoch, jenž uvízl cestou do Letovic na Blanensku.

Zoufalý krok

Zemědělci tvrdí, že je k razantnímu protestu dohnalo zoufalství. „Nemůžeme mléko prodávat za stávající výkupní cenu 5,60 korun. Tak se prostě nemůžeme uživit,“ prohlásil předseda představenstva společnosti Agros Dědice na Vyškovsku Cyril Sigmund.

Někteří jihomoravští farmáři se obávají, že je problémy donutí až k vybíjení svých stád hovězího dobytka. A pokud jim stát nepomůže, chtějí být v protestech ještě tvrdší. „Máme jednu z posledních šancí, jak zachovat na venkově práci. Možná nás současná situace donutí například k zapálení kamionů, jak to dělají v zemích západní Evropy,“ naznačil předseda družstva v obci Bulhary na Břeclavsku Antonín Osička.

#nahled|https://g.denik.cz/1/11/infografika_blokady_zemedelci_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/1/11/infografika_blokady_zemedelci.jpg|Kde došlo k blokádám?#