„Na většině území rozkvetla řepka. Včelaři, kteří s úly takzvaně kočují, cestují právě za ní. Včelstva se také po teplé zimě rychle obnovují. Teď je pro nás nejdůležitější dostatek zdrojů pylu a nektaru,“ popsal začátek sezony předseda Českého svazu včelařů Luděk Sojka. Sezona začíná včelařům podle počasí. Teplo jim letos přálo.
„Důležitá je ale také vláha. Začátek je suchý. Pokud bude suchý celý rok, ubyde včel, a tím také medu,“ přiznal předseda Okresního výboru Českého svazu včelařů Brno město Aleš Příleský. Podle Sojky se ale lidé nedostatku medu bát nemusí. Loňský rok byl pro chovatele včel dobrý, včelaři si udělali zásoby. „Loni jsme vyprodukovali devět tisíc osm set tun medu, to je o dva tisíce tun více než dříve. Většina výrobců má med z loňského roku,“ potvrdil Sojka.
Odborníci radí kupovat med přímo od výrobců. Lidé za něj sice zaplatí od devadesáti do sto dvaceti korun za sklenici, mají tak ale zaručenou kvalitu. „Naše medy splňují všechny požadavky. Neobsahují více než sedmnáct procent vody, jsou v něm pylová zrníčka z našich oblastí. Český med tak může být obrannou látkou pro alergiky na pyl. Používání medu je vlastně jako očkování,“ přirovnal Příleský.
Lidé se nemají bát ani takzvané krystalizace medu, které se podle včelařů nesprávně nazývá cukernatění. „Krystalizace je žádoucí proces, lidé poznají, že med je kvalitní. Pokud chtějí med v tekuté formě, stačí jej pouze roztopit. Teplota však nesmí přesáhnout pětačtyřicet stupňů,“ radil Příleský.
Boj s cizinou
Včelaři teď nejvíce bojují s východními dovozci levných medů. „Jednali jsme s ministerstvem zemědělství, situace se ale nijak moc nemění. V Evropské unii jsme ohrožení především medem z Argentiny, Mexika a Číny. Jsou to levné medy, které skupují supermarkety. I když si na ně nadsadí větší cenu, stále jsou levnější než naše,“ dodal Sojka.
Jejich kvalita je ale podle odborníků špatná. To dokládají také pravidelné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „V loňském roce provedla inspekce osmdesát kontrol se zaměřením na jakost medu a na označování. Většinou šlo o velké obchodní řetězce. Odebrali jsme devadesát pět kontrolních vzorků, z tohoto počtu bylo osmačtyřicet vzorků nevyhovujících,“ uvedl mluvčí inspekce Ivo Klemeš.